„Na nic podobného jsme v nabídkách nenarazili, a tak naši zaměstnanci stroj minulý týden sami vymysleli, smontovali a zprovoznili. Pomocí něj teď čerpají vodu pod ledem, kterou ohřívají na zhruba sedmdesát stupňů a pak ji pod tlakem stříkají na stavidlo. Původně se mělo začít napouštět už v pondělí, ale právě kvůli zamrzlým stavidlům jsme museli termín o den posunout,“ vysvětlila mluvčí Povodí Moravy Veronika Hrdá.

Práce šla technikům od ruky velmi rychle. Původně hodlali rozmrazovat od osmi hodin nejméně celé dopoledne. Díky přístroji, jaký nemá v jejich branži obdoby, však mohli pod plumlovským zámkem skončit už po deváté hodině.

„V té době už šla stavidla volně spustit a mohlo tak začít napouštění rybníka. Výsledky jsou opravdu vynikající. Zařízení si určitě necháme certifikovat,“ poznamenala Slámová.

Revitalizace Podhradského rybníka tedy končí. Z jeho dna zmizelo šedesát tisíc kubíků sedimentů, které byly plné živin pro nežádoucí sinice. Dno pak prodělalo ještě ozdravnou kůru vápněním. Plocha navíc ještě promrzla a rybník má tím pádem šanci na opravdu čistou vodu.

Boj proti splaškům

Záležet bude na zodpovědnosti obyvatel okolních sídel. Je nezbytné, aby obce proti proudu dobudovali čističky odpadních vod a úřady dbaly na připojení všech producentů znečištění.

„Je nutné zabránit nelegálnímu vypouštění splašků, kterého jsme i v průběhu revitalizace a vápnění byli bohužel svědky. Toto ale není prohřešek správce rybníka,“ připomněl biologický inspektor projektu Petr Loyka.

Nový zarybňovací plán

Na kvalitu vody má také vliv i rybí obsádka. Odborníci z útvaru rybářství Povodí Moravy proto vypracovali nový zarybňovací plán, jehož prioritou je udržet v rybníku čistou vodu. Je zde patrná snaha snížit početnost takzvané bílé ryby, která se do nádrže dostává z povodí.

„Rybářské obhospodařování bude spočívat v extenzivním hospodaření v dvouhorkovém, tedy dvouletém, cyklu. Vzhledem k tomu a pak také charakteru obsádky už nepočítáme s pokračováním poplatkového sportovního rybolovu, který zde probíhal v předchozích letech,“ konstatoval vedoucí útvaru rybářství Ivo Krechler.

Plná přehrada v roce 2013?

Plumlovská přehrada by se pak měla začít napouštět po rekonstrukci spodní části hráze.

„Prozatím počítáme s využitím jarních vod v roce 2013,“ vzkázala v úterý mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová. Termíny závisí na brzkém ukončení výběrového řízení na stavební firmu, která hráz opraví.

„V tomto jsme trochu ve skluzu, zhotovitele zatím vybíráme,“ podotkla Slámová.

Na zarostlou díru se nikomu dlouho koukat nechce

Provozovatelé kempů a pláží jsou však k termínu napouštění velmi skeptičtí.

„Je to další lhůta v řadě těch, které jsme už od doby přípravy revitalizace dostali. Pokud se opravdu dočkáme toho, že se do přehrady vrátí čistá voda, bude to skvělé. Horší než přehrada se špinavou vodou je už totiž jen přehrada bez vody. Obrazně řečeno, když tudy projede cyklista teď, tak se zastaví a dá si pivo. Když se ale mohl dívat na šplouchající hladinu, tak si dal piva tři. Na zarostlou díru se zkrátka nikomu dlouho koukat nechce,“ zhodnotil situaci majitel pláže U Vrbiček Radek Kocourek. (pam)