Světelný dalekohled, jehož jednotlivé části spustil jeřáb do pozorovatelny hvězdárny začátkem listopadu, se do Prostějova vrátil zhruba po půl století.

„Sen každé hvězdárny je dalekohled, a ten náš má pro nás velmi zajímavou historii. Jeho základy byly postaveny na naší hvězdárně, poté půl století cestoval mezi Brnem a Vyškovem. A nyní se dostal zpátky k nám, a to díky dobré vůli mezi hvězdárnami," řekl vedoucí prostějovské hvězdárny Karel Trutnovský.

close Nový dalekohled na hvězdárně v Prostějově zoom_in

Nový dalekohled prostějovské hvězdárny. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Specialitou je otočný tubus

Dalekohledem mohou lidé pozorovat hvězdokupy, galaxie a mlhoviny.

„Je výjimečný v tom, že má průměr čtyřicet centimetrů a krátké ohnisko, které je potřeba na pozorování galaxií, hvězdokup a mlhovin. Má také jednu specialitu, kterou ostatní dalekohledy této optické konstrukce nemají, a tou je tubus otočný kolem své osy. Pozorovatelé hvězdného nebe si tak mohou dalekohled natočit tak, aby se z něj dalo pěkně dívat. To je ojedinělá vlastnost tohoto přístroje. U jiných dalekohledů občas nastávají situace, kdy se do nich těžce dívá a pozorovatel se musí složitě naklánět, aby něco viděl," vysvětlil šéf observatoře s tím, že přesně tento typ dalekohledu hvězdárně chyběl.

close Nový dalekohled na hvězdárně v Prostějově zoom_in

Nový dalekohled prostějovské hvězdárny. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Program postupně upraví

Světelný dalekohled D400 by mohl jednou sloužit i pro odborná pozorování.

„Dalekohled má už zastaralé programové vybavení a časem bude potřeba jeho výměna. Programy a počítač byly vyvinuty zhruba před dvaceti lety a od té doby se příliš nezměnily. V některých chvílích tak není program úplně spolehlivý, když se však upraví, bude ho možné použít i pro odborné pozorování," vysvětlil Karel Trutnovský s tím, že úpravu programu budou mít na starosti jeho tvůrci.

Po pojízdném řebříku

Lidé, kteří se chtějí z dalekohledu pokochat pohledem na hvězdné nebe, musí nyní použít pojízdný žebřík.

„Dalekohled je vysoký dva a půl metru a jeho spodní část, která je otočná, bude zabudovaná pod podlahu. Na hvězdárně proto bude potřeba zvýšit podlahu a dalekohled do ní zapustit, jako tomu bylo v Brně i ve Vyškově," vysvětlil technik Jaroslav Medek, který se podílel na samotné výrobě dalekohledu.

„Budeme muset zvýšit podlahu o jeden metr. Rádi bychom to udělali v letošním roce, záleží to však na tom, jak se nám podaří sehnat peníze," řekl Karel Trutnovský.