„Pokud by nesvítil Měsíc a nacházeli byste se mimo přesvětlené město, mohli byste ji zahlédnout i očima jako rozmazanou skvrnku. V přenosném dalekohledu je už docela nápadná a má výrazné středové zhuštění," popsal vedoucí prostějovské hvězdárny Karel Trutnovský s tím, že krásná kometa dostala odborné jméno C/2014 Q2 (Lovejoy).

„Jak její název vypovídá, byla objevená v loňském roce amatérským astronomem Terry Lovejoeym. Z počátku se vůbec nezdálo, že by mohla být nějak výjimečná, ale postupem času nečekaně výrazně zjasnila, takže se dostala až na hranici viditelnosti očima, a připravila tak všem milovníkům hvězdné oblohy krásné představení na začátek letošního roku," řekl šéf observatoře v Kolářových sadech.

Amatérský astronom Terry Lovejoy má na zajímavé komety čich. Na svém kontě má už pět objevů. V roce 2011 „našel" mimořádně jasnou jižní kometu a před dvěma lety mohli lidé obdivovat kometu viditelnou pouhým okem.

Kometu, kterou mohou lidé pozorovat hned po setmění, se podařilo zachytit i amatérskému astrofotografovi Martinu Tylšarovi.

„Pozorovací podmínky nebyly žádná sláva, Měsíc byl prakticky v úplňku a navíc chodila oblačnost. Nicméně přesto je na fotografii patrné pomalé posouvání komety mezi hvězdami," doplnil Karel Trutnovský.

Vlasatici na obloze budou moct lidé obdivovat ještě po celý měsíc. „Lidé si ji u nás mohou prohlédnout v astronomickém dalekohledu, kde je krásná a taková by měla zůstat po celý zbytek ledna," láká Karel Trutnovský a dodává, že hvězdárna má otevřeno v pondělí, ve čtvrtek a v pátek od půl sedmé večer.