Státní podnik Povodí Moravy totiž chystá jeho revitalizaci, která má podtrhnout půvab říční nivy. Peníze na nákladnou akci hodlá získat z Operačního programu Životní prostředí.

„V žádosti o dotaci navrhujeme rozšíření příbřežního pásma, jenž bude vycházet z přirozeného tvaru delty Hloučely,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová s tím, že úpravě břehů pomůže bahno vytěžené ze dna rybníka při jeho hloubení.

„Díky tomuto materiálu vznikne rozvolněné, větvící se koryto řeky navazující na mokřadní plochy. Mezi rybníkem a sousední pilou pak z odtěžených sedimentů vznikne zemní val, který zahradníci osázejí duby a jasany. Průmyslový areál tak skryje hradba zeleně,“ popsala mluvčí Kučerová.

Podhradský rybník nyní pojímá tolik sedimentů a živin, že nemá dostatečnou hloubku ani kvalitu vody.

„Účelem revitalizace je především jejich zachycování a odbourávání pomocí vegetace,“ vysvětlila Jana Kučerová.

Plumlovský starosta Adolf Sušeň revitalizaci Podhradského rybníka vítá.

„Fandím tomu. Přírodní systém založený na filtraci živin prostřednictvím kořenů vodních rostlin by zde mohl fungovat. Věřím, že vodu dlouhodobě zamořenou sinicemi ozdraví,“ prohlásil s tím, že jeho laický názor potvrzují i odborníci z Litovelského Pomoraví.

"Porodnice" pro jedovaté sinice

Podle prostějovského znalce obojživelníků Ivana Zwacha, jehož firma revitalizuje každý rok několik desítek vodních nádrží, by však některá technická opatření mohla, pokud nebudou provedena vhodně, živočichy od rybníka odehnat.

„Pro skokany štíhlé, kuňky obecné a rosničky zelené, které v okolí nádrže vyskytují, bude v období rozmnožování důležitá hloubka vytvořených tůní. Realizátoři by tak měli úpravy konzultovat s specializovaným biologem,“ tvrdí.

Obecně podle Zwacha platí, že kvalitní revitalizace je po několika letech k nerozeznání od přírodní krajiny, a že živočichové takto vytvořené biotopy okamžitě obsazují.

Podhradský rybník je zatím podle slov Blahoslava Maršálka, brněnského odborníka na cyanobakterie, kultivační nádrží pro jedovaté sinice. Ty odsud spolu s vodou putují do plumlovské přehrady, kterou chce Povodí Moravy na jaře vypustit a vybagrovat.

Tomu, aby v ní v roce 2011 byla zase čistá voda, mají napomoci i nové čističky odpadních vod v obcích u říčky Hloučely.