„Ponožky mám pod vánočním stromečkem nejradši. Vždy, když je pod ním nenajdu, se ptám přítelkyně, co se děje," říká například David Slanina.

Že se ponožky a punčochové zboží nacházejí mezi vánočními dárky často potvrzuje také prodavačka z prodejny Ponožky Sekanina v prostějovské Kravařově ulici.

„Rozhodně chodí více lidí, je jich opravdu dost. Prodává se všechno. Například termoponožky, ty ze stoprocentní bavlny, ale také stříbrné. Ty jsou teď u nás novinkou," vyjadřuje se.

Nečekaná překvapení

Ne všechny dárky však dělají radost. Jiné jsou nečekané či nechtěné.

„Asi v patnácti letech jsem dostala od babičky velké molitanové puzzle pro batolata, které slouží jako podložka na zem. Teď už se tomu směji, ale v ten moment jsem nevěděla, co dělat," usmívá se studentka Tereza Lošťáková.

„Když jsem chodil ještě do školy, tak jedna spolužačka cca v 15 letech otěhotněla. Profláklo se to před Vánoci a ona tenkrát konstatovala, že je to asi ten nejhorší dárek k Vánocům. Vzhledem k věku jsme jí všichni věřili," vzpomíná zase na jeden z takových dárků Jiří Svatoš. To, jak dívka s vánočním dárkem naložila, už neřekl.

Pejsek jako dárek?

Naopak jasné jsou řady případy psů, kteří se objevují pod vánočními stromky. Desítky ročně jich podle Leopolda Dostála končí právě u něj v útulku nedaleko Čech pod Kosířem.

„Nejde lehce říct, zda je pes dobrým tipem na vánoční dárek nebo ne. Důležité je rodinné prostředí, vztah ke zvířatům, zodpovědnost. Bohužel, psy dostávají také lidé, kteří nemají tak blízký vztah k živým bytostem nebo se o ně prostě nedokážou postarat," vysvětluje Leopold Dostál.

„Je bohužel každoroční praxí, že po Vánocích a po Silvestru nám do útulku přibývá psů. Hodně je těch odložených, ale bývají to také zvířata, která se leknou dělobuchů a utečou. Pro ty si ale jejich pánové přijdou," dodává.

Podle Venuše Kopřivíkové darování zvířete nemusí být vždy šťastný nápad.

„Pokud někomu dáte štěně pod stromeček a on ho nechce, jste za něj zodpovědní vy jako dárce. Myslím že pokud by si tohle lidé uvědomili, rapidně by ubylo živých dárků. Moc mě mrzí, že na to doplácí ti živí tvorečci. Každopádně za nehezké zacházení a týrání všeho živého bych dávala tělesné tresty," dodala majitelka pejskařka.