Kromě vzorků k okoštování se v místě zápolení sešla také necelá stovka ochutnávačů a přihlížejících, kteří se zapsali na koštování určitých nebo i všech druhů pálenek. Po přihlášení obdrželi lístky, do nichž mohli moky ohodnotit jedním až pěti body.

Jedním z těch, kdo se tohoto úkolu ujal byl i starosta obce Milan Kiebel, který se zapsal k ochutnávce všech kategorií. Podobně jako u některých jeho spoluúčastníků, také jemu příliš nechutnala slivovice.

Tahle nebyla dobrá, nejsou tam příliš cítit švestky. Dávám dva body," ocenil první muž ve vesnici jeden ze vzorků. Jedna ze slivovic nakonec obsadila celkové první místo.

O něco spokojenější byl nejstarší koštovač a zároveň také otec starosty, osmdesátiletý Milan Kiebel.

„Měl jsem zatím jen jablko, a to bylo dobré," je se svým výběrem spokojený.

Méně nadšený je na druhou stranu z návštěvy.

„Loni se sešlo více lidí, je to trochu horší ročník," srovnává Kiebel letošní a minulý rok, kdy se v palírenském umění umístil na šestém místě.

Soutěžící, mezi nimiž se našli jak místní, tak majitel pálenky až z Chrudimi, se i letos mohli těšit na zajímavé ceny. Všichni zúčastnění výrobci voňavých životabudičů obdrželi diplom, ti nejlepší pak i věcné ceny v podobě skleniček či placatky.

Autor: Michal Sobecký