Je pátek poledne 17. července, na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě si u vody hrají děti. Zdálo by se vše v normálu, vždyť je léto. Ovšem pár věcí je jinak.

Některé děti mají na sobě mikiny, je totiž devatenáct stupňů a fouká. Přesto se najdou na pláži i lidé otužilí, kteří se s gustem vrhají do přehradních vln s cílem čas u vody si pořádně užít se vším všudy.

Tobiáš Janík, Víceměřice, narozen 14. července v Prostějově, míra 51 cm, váha 3500 g
Nově narozená miminka na Prostějovsku - 29. týden roku 2020

Voda má jen hnědého smajlíka

Á propós voda, i tady je jeden rozdíl oproti minulým letům. Zatímco třeba vloni byla kvalita vody v půlce července vynikající, letos ji krajští hygienici po posledním měření 13. července ohodnotili trojkou tedy hnědým smajlíkem.

„Naměřili jsme zhoršenou jakost vody. Při ní je mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů během vodní rekreace a u některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže. Po koupání se všem doporučujeme osprchovat,“ vzkazují hygienici.

Plumlovská přehrada - rozestavěná cyklostezka - 27. 6. 2020
VIDEO: Po asfaltu i blátem. Vyzkoušeli jsme cyklostezku u plumlovské přehrady

Průměrné hodnocení kvality vody překvapilo i provozovatele pláže U Vrbiček.

„Je fakt, že ta trojka přišla docela brzy, ale není to rozhodně žádná katastrofa. Na pohled vypadá voda v pohodě. Lidé, kteří se chtějí koupat, tak se s klidem koupou,“ usmál se Radek Kocourek s tím, že větší vrásky na čele mu dělá nestálé počasí.

Nový plot, toalety a pergola

Na sezonu byl totiž skvěle připravený. Díky spolupráci triumvirátu v podobě jeho osoby coby provozovatele pláže, Povodí Moravy a obce Mostkovice se podařilo dokončit či rozjet celou řádku investic.

„Povodí vybudovalo kolem pláže nový plot, obec Mostkovice zafinancovala krásné toalety a já teď dokončuji nové posezení a pergolu u občerstvení,“ vyjmenoval Radek Kocourek.

Pružiny z Prostějova budou jezdi v bombajském metru.
Pružiny z Prostějova budou jezdit v bombajském metru

Při bližším průzkumu přímo na místě sami návštěvníci uznávají, že pláž opravdu prokoukla. Nové toalety jsou vkusné a čisté, plot kolem pláže září zeleně, tráva je posekaná a rozestavěná pergola právě dostává plechovou střechu.

„Je to tu fajn, do vody sice skočil jen manžel, na mě je totiž moc zima, ale já mezi tím aspoň pozoruji, jak se činí chlapi při stavbě té pergoly. O děti se bát nemusím, prostoru je tu dost a jsou už větší, tak si vyhrají samy,“ libovala si páteční pobyt na pláží Jitka Podolská z Prostějova.