Zástupci Babišova hnutí oslovili z jara známou cvičitelku zumby, aby figurovala na kandidátce hnutí ANO 2011 v komunálních volbách do kralického zastupitelstva.

Veronika Petrželová Bašná na nabídku kývla a z pátého místa díky preferenčním hlasům skočila na druhé, které jí zajistilo místo v zastupitelstvu.

Hnutí ANO získalo v Kralicích pouhé dva mandáty a z pozice vládnoucí strany se přesunulo do opozice. Po oznámení volebních výsledků se kandidátka hnutí rozhodla, že zájmy ANO hájit nebude. Dohodla se zástupci vítězných stran a přijala funkci místostarostky.

S podobným jednáním místní buňka hnutí ANO nepočítala a považuje ho za podraz.

"Veronika Petrželová Bašná byla schválena a podala si přihlášku do hnutí ANO. My jsme jí přihlášku schválili, zařadili ji na kandidátku a věřili, že nás nepodrazí," komentoval Zdeněk Zachar, zakládající člen hnutí ANO v Kralicích na Hané a zmocněnec hnutí pro volby.

Veronika Petrželová Bašná má ovšem jiný názor.

"Mám spoustu aktivit, jsem ráda mezi lidmi. Rozhodla jsem se, že se více zapojím i do dění ve své rodné obci. Přišla jediná nabídka a to nabídka hnutí ANO. Řekla jsem jim ale, že chci kandidovat sama za sebe. Nechala jsem se přemluvit, že v zastupitelstvu je pak případně stejně každý sám za sebe sebe, a zapsat se k nim, upřímně jsem o tom víc nepřemýšlela a neřešila to," informovala Deník.

Exprimátorka Alena Rašková má svůj obraz
Exprimátorka Rašková byla zařazena do obrazové galerie na radnici

Zrada?

Aktivní kandidátka je v Kralicích hodně populární a nemá ve zvyku sedět s rukama v klíně.

"Dělala si vlastní předvolební kampaň. My jsme jí domlouvali, ale ona všechny dohody porušila. Přesto jsme ji podrželi a ona nám přislíbila, že bude s ANO spolupracovat," pokračoval Zachar a dodal: "Opak se ale stal pravdou. Od začátku měla ty nejvyšší ambice, chtěla být starostkou. Vysvětlili jsme jí, že to takhle nejde, že musí nejprve nasbírat zkušenosti. Nedala si ale říct a hned po volbách začala vyjednávat s druhou stranou. Byl jí nabídnut post místostarostky a ona ho přijala. Tím nás podrazila!"

Současná místostarostka ale oponuje.

"Nechci rozdmýchávat spory a věřím, že každý si o tom udělá svůj názor. Jediné co na svou obhajobu dodám je fakt, že spolupráci s hnutím ANO se nebráním, ale absolutně se neztotožňuji s jednáním a chováním členů místní buňky. Jak před volbami, tak po volbách. Toto chování bylo a je opovrženíhodné," říká Veronika Petrželová Bašná.

Představitelé kralického hnutí ANO požadují vrácení mandátu.

"Voliči mě oslovují, aby vrátila mandát. Že ji volili za hnutí ANO, a ne ji jako kandidátku," uzavírá zmocněnec kralického hnutí Zachar.

V Kralicích na Hané získala nejvíce hlasů Koalice pro Kralice (20.43%), druzí skončili Nezávislí 2018 (18.52%) a až třetí doposud vládnoucí ANO 2011 (15.10%). Novým starostou se stal Pavel Kolář (Nezávislí), místostarostkami Nicole Grossertová (VOLBA 2018) a Veronika Petrželová Bašná (ANO 2011). Koalici v devítičlenném zastupitelstvu vytvořily čtyři strany: Nezávislí 2018 (2 mandáty), KDU-ČSL (1), ODS (1), VOLBA 2018 (1) plus Veronika Petrželová Bašná.

Hlediště Metra 70 praská při Bohemian Rhapsody doslova ve švech
Prostějovské kino berou diváci útokem. Přidávají se další promítání
Prostějovský primátor František Jura na ustavujícím zasedání prostějovského zastupitelstva
Veřejné projednání rozpočtu? Zastupitelstvo stačí, rozhodli v Prostějově