Zástupci Babišova hnutí oslovili z jara známou cvičitelku zumby, aby figurovala na kandidátce hnutí ANO 2011 v komunálních volbách do kralického zastupitelstva.

Veronika Petrželová Bašná na nabídku kývla a z pátého místa díky preferenčním hlasům skočila na druhé, které jí zajistilo místo v zastupitelstvu.

Hnutí ANO získalo v Kralicích pouhé dva mandáty a z pozice vládnoucí strany se přesunulo do opozice. Po oznámení volebních výsledků se kandidátka hnutí rozhodla, že zájmy ANO hájit nebude. Dohodla se zástupci vítězných stran a přijala funkci místostarostky.

S podobným jednáním místní buňka hnutí ANO nepočítala a považuje ho za podraz.

"Veronika Petrželová Bašná byla schválena a podala si přihlášku do hnutí ANO. My jsme jí přihlášku schválili, zařadili ji na kandidátku a věřili, že nás nepodrazí," komentoval Zdeněk Zachar, zakládající člen hnutí ANO v Kralicích na Hané a zmocněnec hnutí pro volby.

Veronika Petrželová Bašná má ovšem jiný názor.

"Mám spoustu aktivit, jsem ráda mezi lidmi. Rozhodla jsem se, že se více zapojím i do dění ve své rodné obci. Přišla jediná nabídka a to nabídka hnutí ANO. Řekla jsem jim ale, že chci kandidovat sama za sebe. Nechala jsem se přemluvit, že v zastupitelstvu je pak případně stejně každý sám za sebe sebe, a zapsat se k nim, upřímně jsem o tom víc nepřemýšlela a neřešila to," informovala Deník.

Zrada?

Aktivní kandidátka je v Kralicích hodně populární a nemá ve zvyku sedět s rukama v klíně.

"Dělala si vlastní předvolební kampaň. My jsme jí domlouvali, ale ona všechny dohody porušila. Přesto jsme ji podrželi a ona nám přislíbila, že bude s ANO spolupracovat," pokračoval Zachar a dodal: "Opak se ale stal pravdou. Od začátku měla ty nejvyšší ambice, chtěla být starostkou. Vysvětlili jsme jí, že to takhle nejde, že musí nejprve nasbírat zkušenosti. Nedala si ale říct a hned po volbách začala vyjednávat s druhou stranou. Byl jí nabídnut post místostarostky a ona ho přijala. Tím nás podrazila!"

Současná místostarostka ale oponuje.

"Nechci rozdmýchávat spory a věřím, že každý si o tom udělá svůj názor. Jediné co na svou obhajobu dodám je fakt, že spolupráci s hnutím ANO se nebráním, ale absolutně se neztotožňuji s jednáním a chováním členů místní buňky. Jak před volbami, tak po volbách. Toto chování bylo a je opovrženíhodné," říká Veronika Petrželová Bašná.

Představitelé kralického hnutí ANO požadují vrácení mandátu.

"Voliči mě oslovují, aby vrátila mandát. Že ji volili za hnutí ANO, a ne ji jako kandidátku," uzavírá zmocněnec kralického hnutí Zachar.

V Kralicích na Hané získala nejvíce hlasů Koalice pro Kralice (20.43%), druzí skončili Nezávislí 2018 (18.52%) a až třetí doposud vládnoucí ANO 2011 (15.10%). Novým starostou se stal Pavel Kolář (Nezávislí), místostarostkami Nicole Grossertová (VOLBA 2018) a Veronika Petrželová Bašná (ANO 2011). Koalici v devítičlenném zastupitelstvu vytvořily čtyři strany: Nezávislí 2018 (2 mandáty), KDU-ČSL (1), ODS (1), VOLBA 2018 (1) plus Veronika Petrželová Bašná.