Sutiny prohledával vycvičený pes, poškozeny byly i okolní domy, kvůli bezpečnosti byli evakuováni obyvatelé asi dvaceti obydlí.

Ulice Na Valše, kde plyn explodoval, musela být uzavřena. Na místo se sjely všechny složky integrovaného záchranného systému.

„Nalezli jsme dvě zraněné osoby z okolí, které se nenacházely přímo v domě a jejich rozsah zranění byl lehký až středně závažný. Oba byli po poskytnutí neodkladné péče transportováni na traumaologickou ambulanci nemocnice Prostějov. Další osoba byla nalezena v domě v místě výbuchu, její stav byl bohužel neslučitelný se životem,“ konstatoval mluvčí krajských záchranářů Pavel Lampa.

"Na místě rozbořeného domu pracovali čtyři kynologové a tři psi, pod sutinami už nikoho dalšího nenalezli. Dorazila speciální technika ze záchranného útvaru Hlučín a kolegové z Moravskoslezského kraje s další speciální technikou. Statik procházel domy, do těch, které nebyly poškozené, se jejich obyvatelé mohli vrátit," informovala kolem půl šesté večer mluvčí krajských profesionálních hasičů Vladimíra Hacsiková s tím, že hasiči zakryli plachtami poškozené střechy. Statik posléze zjistil, že celkem čtyři domy jsou neobyvatelné.

Obec zasaženým lidem nabídla ubytování.

"Týká se to tří rodin. Nakonec si tito lidé našli zázemí u příbuzných. Řekli jsme jim ale, že nabídka náhradního ubytování stále trvá," konstatoval starosta Mostkovic Jaroslav Peška.

On, ani jeho sousedé nikdy nic podobného nezažili.

"Někteří lidé už nabídli zasaženým finanční pomoc," dodal.

| Video: Youtube

V pěti ulicích poblíž poškozeného domu byl uzavřen zemní plyn.

"Technici z plynáren postupně procházeli všechny domy, proměřovali je a testovali, zda plynové rozvody a spotřebiče nejsou explozí poškozeny. Postupně se dodávky plynu obnovovaly," konstatovala mluvčí hasičů.

Traumatizující událost se neobešla bez psychologa, kterého mají lidé k dispozici. Hasiči s policií, která případ také vyšetřuje, zatím pracují s verzí, že se jednalo o výbuch plynu. Obě složky integrovaného záchranného systému jsou stále na místě.

"Procházíme poškozený dům a zjišťujeme, co přesně je příčinou exploze. Na bezpečnost dohlíží speciální čidlo, které je nainstalováno na štítové zdi poškozeného domu. Jakmile bude šetření ukončeno, začnou hasiči rozebírat sutiny," sdělila v neděli kolem desáté dopoledne Vladimíra Hacsiková.

Nakonec bylo přistoupeno k celkové demolici domu.