Velkou radost má i z toho, že se Romové pomalu zapojují i do činnosti v obci.
„Na posledním zastupitelstvu jich bylo asi dvacet nebo třicet, do fotbalu nám začalo chodit asi deset kluků. Měli zatím tři tréninky a hrozně bych jim i nám všem přál, aby jim to vydrželo," prohlásil Jordán.
Na obecním zastupitelstvu se sice objevili především zástupci starousedlíků, z nichž někteří působí i v domobraně. Na fotbal však začali chodit i děti nově přistěhovalých.
„Rádi bychom začali spolupracovat s romskými i jinými nevládními organizacemi. Romové například chtějí organizovat nějaké pravidelné tančení. Budou muset ale prokázat skutečný zájem o věc a stejně jako fotbalisti nebo hasiči si odpracovat brigádnické hodiny. Pokud se zapojí do činnosti v obci tak jako ostatní, pak pro ně také bude možno ledacos udělat," prohlásil Jordán. Aktivisté doufají, že dobrý příklad povzbudí k následování i ostatní.
Další plány domobrany
Domobrana nechce ani do budoucna složit ruce do klína.
„Do konce roku bychom chtěli stihnout ještě tři věci. První z nich je už zmiňované zahájení spolupráce s dalšími organizacemi. Pak bychom chtěli udělat mezi lidmi anketu o tom, jak jsou spokojeni s naší činností a také iniciovat jednání s vedením obce o tom, co by bylo třeba ještě udělat," podotkl aktivista.
Lidé v Dobromilicích si někdy stěžují, že domobranu není příliš vidět.
„Musím přiznat, že jsme se poučili od policie a nechodíme už tolik pěšky, spíše jezdíme auty. Má to i další výhody, když například jeden z našich členů jezdí v jednu v noci z práce, může sám projet celou obec. Každopádně tak dvakrát nebo třikrát týdně projdeme či projedeme všude," konstatoval Jordán. Podle něj není nutné aby byli lidé v ulicích každý den, když je klid.
Na drobné nekalosti si políčí kamerami
Zlepšení situace v obci kvituje i starosta Pavel Drnovský.
„Žádné incidenty nejsou, jen v okolí laviček bývá občas nepořádek, ale s tím už se budeme muset nějak vyrovnat," prohlásil starosta. Problémy mu dělá spíše drobná kriminalita na hřbitově.
„Ztrácí se tam za bílého dne drobnosti, jako elektrické hrobní lampičky a podobně. Chodím to tam kontrolovat, jestli tam není někdo, kdo by tam neměl co dělat. Lidé totiž,myslím, kolikrát ani takové krádeže nehlásí," podotkl Drnovský.
S nepořádkem by mohl obci pomoci kamerový systém.
„Podepsali jsme s krajem darovací smlouvu na sto tisíc korun, které na vybudování systému musíme použít v příštím roce," uvedl starosta.
Původně uvažované náklady na kamery byly tři sta tisíc.
„Zbytek se pokusíme získat z nějaké dotace, nebo je obec doplatí ze svého. S konečnou cenou může zahýbat také konečná kalkulace firmy, která vzejde z výběrového řízení," podotkl Pavel Drnovský.