VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po krku jsme si naštěstí nešli, říká starosta Tesař

Prostějov /ROZHOVOR/ – Za dvanáct let, co byl Jan Tesař starostou města, se Prostějov v mnoha ohledech zvedl. Jeho rozvoj nebyl přitom vykoupen výraznějším zadlužením města. Hlasování zastupitelstva ovládaného koalicí ODS a ČSSD se postupem času stalo téměř formalitou a radní mohli realizovat množství návrhů, které měly přispět ke zlepšení života ve městě.

13.10.2010 15
SDÍLEJ:

Tesař s TesařemFoto: DENÍK/Martin Zaoral

Přesto se při vyslovení jména Jana Tesaře vybaví lidem spíše kauza nákupu pozemků za velodromem nebo problémy jeho syna, který začal podnikat s Janem Hubáčkem odsouzeným za kšeftování s dováženým benzínem, než třeba oprava Národního domu. Jím vedené radnici se poslední dobou vytýkala i horší komunikace s občany, a to například v souvislosti se zrušením Základní školy Rejskova, jež vyprovokovalo i demonstraci pod okny radnice.

„Jako starosta si musíte zvyknout na to, že se k vaší osobě vyjadřují hlavně lidé, kteří mají potřebu vás kritizovat,“ říká Jan Tesař, který už letos v komunálních volbách nebude kandidovat. V Prostějově s politikou končí. Z jeho bohatých zkušeností se nastupující garnitura může určitě poučit. „Věřím, že to budou dělat o něco lépe,“ tvrdí Tesař.

Odcházíte z politiky. Jak moc vás to štve?

Kandidovat jsem mohl. Zřejmě jsem ale nepřesvědčil své kolegy, aby mě zařadili na přední místo kandidátky. I proto jsem se rozhodl nekandidovat letos vůbec.

S čím jste před dvanácti lety do politiky vstupoval?

Naším krédem bylo, aby se v Prostějově žilo slušně a v rámci finančních možností radnice i lépe. Jestli se nám tento záměr zdařil, to musí posoudit občané.

V čem vidíte problémy současného Prostějova?

Kritickou oblastí v Prostějově je jistě doprava, především počet parkovacích míst v centru. Tento problém by mohl vyřešit parkovací dům pro čtyři stovky aut na místě současného Společenského domu. Je to ovšem tak, že stavbu parkovacích domů lidé sice podporují, ale jen do chvíle, než zjistí, že by měl stát před jejich panelákem. A pak je tu otázka vnějších okruhů. Především toho severozápadního. Ve spolupráci s krajem by se mělo dosáhnout toho, že přes centrum města nebude jezdit tolik aut a zejména náklaďáků. S podobnými záležitostmi se ale potýkají všechna města.

Co si myslíte, že se vám za těch dvanáct let povedlo?

Myslím, že se solidně obsadila průmyslová zóna, kde lidé dostali šanci najít zaměstnání. I díky tomu máme v Prostějově stále nejnižší nezaměstnanost v Olomouckém kraji, a to i navzdory opakovanému propouštění v Oděvním podniku. Za úspěch považuji také nedávné vybudování fotbalového areálu na sídlišti E. Beneše. Snad se nyní podaří zlepšit podmínky pro naše fotbalisty; třeba tím, že se vybudují šatny u dvou městských hřišť za Hloučelou. Zmínil bych ještě stavbu severní obslužné a také aktuální propojení Kralické a Určické ulice. K plynulejší dopravě v Prostějově rozhodně přispělo i vybudování několika rondelů, mimo jiné na Petrském náměstí. Zbývá ještě udělat kruhové křižovatky na konci Plumlovské, na Jiráskově náměstí a na Přikrylově náměstí u knihovny.

To jsou pozitiva. S vaším jménem je ale často spojována záležitost s pozemky za velodromem. Vy a Vlastimil Uchytil jste je před pár lety koupili za cenu orné půdy přibližně měsíc před tím, se z nich změnou územního plánu staly přibližně čtyřnásobně dražší stavební parcely. Přitom se spekulovalo o tom, že jste využili informací, jež jste jako zástupci města měli k dispozici. Na těchto pozemcích má postavený dům pan místostarosta Uchytil, stejně jako váš syn. Jak se na tuto kauzu díváte s odstupem času?Jan Tesař

Změna orné půdy na stavební parcely je naprosto běžná a automatická. Děje se ve všech městech právě na základě změny územního plánu a také vydání stavebního povolení. Územní plán však nejprve musí schválit zastupitelstvo. Záměr o převedení orné půdy na stavební parcely, a to nejen v případě pozemků ze velodromem, byl v zákonem daných termínech vyvěšen na úřední desce.

Každý měl možnost se podle něj zařídit. Městské zastupitelstvo pak tuto změnu mohlo, ale nemuselo schválit. Nicméně není žádným tajemstvím, že se tímto případem zabýval Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality z Brna. Ten ovšem neshledal žádné pochybení. A právě výsledky šetření policie v této záležitosti považuji za zásadní.

Dlouholeté spojenectví ODS a ČSSD podle některých hlasů „zabetonovalo“ prostějovskou radnici natolik, si radní mohli schválit v podstatě cokoliv, co se jim zamanulo. Jak byste na to reagoval?

Podle mě kontrola rozhodnutí na prostějovské radnici vždycky byla. Ať už zastupitelstvo vypadá jakkoli, vždycky je někdo v opozici. Z podstaty věci je tam od toho, aby kritizoval a kontroloval. Tuto roli plnili v současném zastupitelstvu mimo jiné komunisté. Na druhou stranu jsem přesvědčen o tom, že pokud se zastupitelstvo nedokáže na ničem dohodnout, tak se toho moc neudělá.

Za těch dvanáct let bychom určitě nevybudovali, případně neopravili tolik věcí, pokud bychom si šli všichni vzájemně po krku. To by člověk musel veškerou svou energii věnovat tomu, aby podrazil svého protivníka a sám se udržel. Nejsem přesvědčen, že je tento konfrontační přístup lepší. Ať už k vedení města nebo čehokoliv jiného.

V poslední době, když se řešily nějaké zásadnější problémy, jste za město výrazněji nevystupoval. Čím to?

Na radnici jsme byli natolik sehraný tým, že jsme se v těch zásadních věcech, jako byl například rozpočet, vždycky dokázali shodnout. Jsem přesvědčen, že moje role jako starosty nebyla ve fungování prostějovské radnice rozhodující, šlo především o tým. A pokud tým fungoval podle mých představ, nebylo třeba, abych do něčeho výrazněji zasahoval.

Jak jste se ve své funkci vyrovnával s kritikou?

Postupem času jsem se stal klidnějším. Uvědomil jsem si, že k jednání starosty se vyjadřují hlavně lidé, kteří mají potřebu kritizovat. V takovém momentě je třeba zachovat klid, raději v duchu několikrát napočítat do dvaceti a nedat se znechutit. Často je opravdu hodně co zlepšovat. Na druhou stranu faktické znalosti lidí, kteří vás kritizují, bývají často velice tristní.

Vydáte se v politice ještě někam dál? Už v roce 1996 jste kandidoval do senátu a v prvním kole jste zvítězil, ale v druhém nakonec uspěl Jan Kavan. Do senátu jste kandidoval i jako starosta města Prostějova, a to o čtyři roky později. Senátní volby budou za dva roky, nezkusíte to do třetice?

O tomto jsem zatím neuvažoval, rozjet předvolební kampaň do senátu je však hodně náročné i nákladné. V tuto chvíli myslím, že se o to už pokoušet nebudu.

Co tedy budete dělat?

Přecházím do soukromé sféry, v níž jsem působil před vstupem do politiky. (Janu Tesařovi a jeho rodině patří hotel Avion na prostějovském náměstí E. Husserla, pozn. redakce). Rozhodně si nemyslím, že se v podnikání budu nudit. Nicméně dosud se ode mě očekávalo, že se jako starosta budu účastnit akcí i po pracovní době. Tohle mi teď odpadne. Ušetřený čas budu moci věnovat vnukovi, tenisu nebo ježdění na kole.

MARTIN ZAORAL

Ing. Jan Tesař

Narodil se v říjnu roku 1946 v Prostějově. Po základní škole nebyl z politických důvodů přijat na střední školu, začal se tedy učit soustružníkem v Agrostroji Prostějov. Střední průmyslovou školu strojnickou začal studovat až v roce 1964 a po maturitě nastoupil na Strojní fakultu VUT v Brně. Po závěrečných státních zkouškách nastoupil do obchodního oddělení podniku Agrostroj Prostějov, kde mohl využít své jazykové znalosti. V komunálních volbách v roce 1994 byl zvolen do zastupitelstva a městské rady. Od roku 1998 zastává funkci starosty města Prostějova. V roce 1971 se oženil, jeho manželka Alice je zubní lékařkou. Mají spolu dva dospělé syny. Jana a Jaroslava. (zdroj MÚ Prostějov)

Autor: Martin Zaoral

13.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

2444 - Úředníci ve výrobě Plánovač výroby. Požadované(22 000 Kč)

Úředníci ve výrobě Plánovač výroby. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Své životopisy prosím zasílejte na kariera.prostejov@mubea.com, , Čím se budete zabývat:, *evidence, zpracování a aktualizace odvolávek, termínové plánování a sledování plnění produkčních plánů s ohledem na principy štíhlé výroby, *plánování a zajišťování materiálových vstupů do výroby, *vedení skladové evidence vstupního materiálu a vyrobených dílů a optimalizace zásob s ohledem na produktivitu výroby, *zpracování evidence rozpracované výroby , *podílení se na plánování nových projektů, sběr dat a navazující analýzy pro potřeby vedení výroby, , Co potřebujete k tomu, abyste uspěl/a?, *min. SŠ vzdělání, technické zaměření výhodou, *praxe v oblasti plánování výroby, oblast automotive výhodou, *dobrá znalost anglického /německého jazyka, druhý jazyk výhodou, *výborná znalost programů MS-Office, , Co od Vás očekáváme?, *výborné organizační schopnosti , *proaktivní, zodpovědný a samostatný přístup, *týmovou spolupráci, , Co Vám nabízíme:, *nadstandardní finanční ohodnocení, 13. mzda, *5. týden dovolené ve formě finančního bonusu, *stabilní, dlouhodobé zaměstnání, *kariérový rozvoj s možností celosvětového uplatnění, *flexibilní pracovní dobu, *jazykové vzdělávání, *a další zaměstnanecké benefity. Pracoviště: Mubea - hzp s.r.o., Dolní, č.p. 3137, 796 01 Prostějov 1. Informace: Luboš Jadrný, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Vedoucí skladu(22 000 Kč)

Úředníci ve skladech Referent logistiky pro transport. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: své životzopisy zasílejte na e-mail kariera.prostejov@mubea.com, , *Čím se budete zabývat:, *správa a aktualizace kmenových dat v logistickém softwaru, *komunikace se zákazníky a dopravci, *interní komunikace v rámci firmy, *práce na zákaznických portálech, *spolupráce s ostatními odděleními a podniky Mubea, , Co potřebujete k tomu, abyste uspěl/a?, *min. SŠ vzdělání – výhodou logistika, obchod, ekonomika, *praxe v oblasti logistiky a znalost celních předpisů výhodou, *znalost anglického nebo německého jazyka slovem i písmem, *dobrá uživatelská znalost práce MS Office , *řidičský průkaz sk.B , , Co od Vás očekáváme?, *dobré komunikativní schopnosti , *proaktivní, zodpovědný a samostatný přístup, *týmovou spolupráci, , Co Vám nabízíme, *nadstandardní finanční ohodnocení, 13. mzda, *5. týden dovolené ve formě finančního bonusu, *stabilní, dlouhodobé zaměstnání, *kariérový rozvoj s možností celosvětového uplatnění, *flexibilní pracovní dobu, *jazykové vzdělávání, *a další zaměstnanecké benefity. Pracoviště: Mubea - hzp s.r.o., Dolní, č.p. 3137, 796 01 Prostějov 1. Informace: Luboš Jadrný, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Vedoucí skladu(22 000 Kč)

Úředníci ve skladech Referent logistiky- příjem zboží. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: váš životopis prosím zasílejte na e-mail kariera.prostejov@mubea.com, Čím se budete zabývat:, příjem, kontrola a systémový odpis zásilek a služeb, účtovaných do spotřeby, kontrola a systémový příjem drobných nakupovaných dílů se skladovými pohyby , příjem, kontrola a systémový odpis strojů a zařízení , potvrzování dodacích a spedičních listů přijatých zásilek materiálu , třídění, zakládání a archivace veškerých dodacích a spedičních listů příjmu od dodávek, včetně materiálu a malých dílů , zodpovědnost za skladový prostor , odsouhlasení faktur za přepravy a dodané zboží , komunikace se spedicemi, Co potřebujete k tomu, abyste uspěl/a?, min. SŠ vzdělání – výhodou logistika, obchod, ekonomika, praxe v oblasti logistiky výhodou, znalost anglického nebo německého jazyka slovem i písmem, dobrá uživatelská znalost práce MS Office , řidičský průkaz sk.B , Co od Vás očekáváme?, dobré komunikativní schopnosti , proaktivní, zodpovědný a samostatný přístup, týmovou spolupráci, Co Vám nabízíme:, nadstandardní finanční ohodnocení, 13. mzda, 5. týden dovolené ve formě finančního bonusu, stabilní, dlouhodobé zaměstnání, kariérový rozvoj s možností celosvětového uplatnění, flexibilní pracovní dobu, jazykové vzdělávání, a další zaměstnanecké benefity. Pracoviště: Mubea - hzp s.r.o., Dolní, č.p. 3137, 796 01 Prostějov 1. Informace: Luboš Jadrný, .

Služby - Služby Švadlena(17 000 Kč)

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech ŠVADLENY SPORTOVNÍCH ODĚVŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. Kontakt e-mailem ddspor@ddsport.cz nebo telefonicky 603 528 668. , Požadujeme: ochota učit se novým věcem, samostatnost, pracovitost. Praxe v oboru výhodou nikoliv podmínkou (zaučíme)., Pracovní náplň: šití sportovních oděvů. , Nabízíme: stabilní dlouhodobé zaměstnání na hlavní pracovní poměr, jednosměnný provoz, příjemné pracovní prostředí, odpovídající ohodnocení. Dovolená 25 dnů. Věrnostní program. 13. plat. PD: Po-Pá 6.00- 14.30 hod. Pracoviště: Dubany 199, okr. Prostějov. Pracoviště: Ddsport, 798 12 Kralice na Hané. Informace: Tomáš Dokoupil, +420 603 528 668.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – pondělí 19. února 2018

Neuvěřitelně agresivní omyl v dálničním tunelu a karate v metru: videa dne

Vizualizace Galerie Prostějov

Smlouva s Manthellanem je neplatná, tvrdí právní kancelář

Moravsko-slovenský turnaj fotbalistek v Kostelci rozhodly penalty

FOTOGALERIE / Jubileum s mezinárodním puncem. Již podesáté se sešly v kostelecké sportovní hale ženské fotbalové týmy. Letošní klání poprvé organizoval Okresní fotbalový svaz Prostějov.

On-line rozhovor s primářkou hematologie

Proč pořád neumíme na 100% vyléčit leukémii? Jak je těžké získávat dárce? Jaký zájem o práci s krví? Nejen na to se můžete ptát primářky Jany Pelkové z Hematologicko – transfuzního oddělení v Krajské nemocnici T. Bati a ve Vsetínské nemocnici. Otázky můžete pokládat již nyní, Jana Pelková vám bude odpovídat ve středu 21. února od 10 do 11 hodin na našem webu.    

Řidičky jely moc rychle, jedna přistála na plotu, druhá v poli

/FOTOGALERIE/ Dvě nehody, při nichž podle policie řidičky nepřizpůsobily jízdu stavu vozovky, zaznamenali na konci uplynulého týdne policisté na Prostějovsku.

Předseda ČOV Kejval: Ledecká? Ona bude letos královnou olympiády

/ROZHOVOR/ Přijel na otočku z dějiště Olympijských her, aby v Ostravě a Brně zhlédl dění na Olympijských festivalech, jichž je duchovním otcem. Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval hýřil dobrou náladou. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT