VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po krku jsme si naštěstí nešli, říká starosta Tesař

Prostějov /ROZHOVOR/ – Za dvanáct let, co byl Jan Tesař starostou města, se Prostějov v mnoha ohledech zvedl. Jeho rozvoj nebyl přitom vykoupen výraznějším zadlužením města. Hlasování zastupitelstva ovládaného koalicí ODS a ČSSD se postupem času stalo téměř formalitou a radní mohli realizovat množství návrhů, které měly přispět ke zlepšení života ve městě.

13.10.2010 15
SDÍLEJ:

Tesař s TesařemFoto: DENÍK/Martin Zaoral

Přesto se při vyslovení jména Jana Tesaře vybaví lidem spíše kauza nákupu pozemků za velodromem nebo problémy jeho syna, který začal podnikat s Janem Hubáčkem odsouzeným za kšeftování s dováženým benzínem, než třeba oprava Národního domu. Jím vedené radnici se poslední dobou vytýkala i horší komunikace s občany, a to například v souvislosti se zrušením Základní školy Rejskova, jež vyprovokovalo i demonstraci pod okny radnice.

„Jako starosta si musíte zvyknout na to, že se k vaší osobě vyjadřují hlavně lidé, kteří mají potřebu vás kritizovat,“ říká Jan Tesař, který už letos v komunálních volbách nebude kandidovat. V Prostějově s politikou končí. Z jeho bohatých zkušeností se nastupující garnitura může určitě poučit. „Věřím, že to budou dělat o něco lépe,“ tvrdí Tesař.

Odcházíte z politiky. Jak moc vás to štve?

Kandidovat jsem mohl. Zřejmě jsem ale nepřesvědčil své kolegy, aby mě zařadili na přední místo kandidátky. I proto jsem se rozhodl nekandidovat letos vůbec.

S čím jste před dvanácti lety do politiky vstupoval?

Naším krédem bylo, aby se v Prostějově žilo slušně a v rámci finančních možností radnice i lépe. Jestli se nám tento záměr zdařil, to musí posoudit občané.

V čem vidíte problémy současného Prostějova?

Kritickou oblastí v Prostějově je jistě doprava, především počet parkovacích míst v centru. Tento problém by mohl vyřešit parkovací dům pro čtyři stovky aut na místě současného Společenského domu. Je to ovšem tak, že stavbu parkovacích domů lidé sice podporují, ale jen do chvíle, než zjistí, že by měl stát před jejich panelákem. A pak je tu otázka vnějších okruhů. Především toho severozápadního. Ve spolupráci s krajem by se mělo dosáhnout toho, že přes centrum města nebude jezdit tolik aut a zejména náklaďáků. S podobnými záležitostmi se ale potýkají všechna města.

Co si myslíte, že se vám za těch dvanáct let povedlo?

Myslím, že se solidně obsadila průmyslová zóna, kde lidé dostali šanci najít zaměstnání. I díky tomu máme v Prostějově stále nejnižší nezaměstnanost v Olomouckém kraji, a to i navzdory opakovanému propouštění v Oděvním podniku. Za úspěch považuji také nedávné vybudování fotbalového areálu na sídlišti E. Beneše. Snad se nyní podaří zlepšit podmínky pro naše fotbalisty; třeba tím, že se vybudují šatny u dvou městských hřišť za Hloučelou. Zmínil bych ještě stavbu severní obslužné a také aktuální propojení Kralické a Určické ulice. K plynulejší dopravě v Prostějově rozhodně přispělo i vybudování několika rondelů, mimo jiné na Petrském náměstí. Zbývá ještě udělat kruhové křižovatky na konci Plumlovské, na Jiráskově náměstí a na Přikrylově náměstí u knihovny.

To jsou pozitiva. S vaším jménem je ale často spojována záležitost s pozemky za velodromem. Vy a Vlastimil Uchytil jste je před pár lety koupili za cenu orné půdy přibližně měsíc před tím, se z nich změnou územního plánu staly přibližně čtyřnásobně dražší stavební parcely. Přitom se spekulovalo o tom, že jste využili informací, jež jste jako zástupci města měli k dispozici. Na těchto pozemcích má postavený dům pan místostarosta Uchytil, stejně jako váš syn. Jak se na tuto kauzu díváte s odstupem času?Jan Tesař

Změna orné půdy na stavební parcely je naprosto běžná a automatická. Děje se ve všech městech právě na základě změny územního plánu a také vydání stavebního povolení. Územní plán však nejprve musí schválit zastupitelstvo. Záměr o převedení orné půdy na stavební parcely, a to nejen v případě pozemků ze velodromem, byl v zákonem daných termínech vyvěšen na úřední desce.

Každý měl možnost se podle něj zařídit. Městské zastupitelstvo pak tuto změnu mohlo, ale nemuselo schválit. Nicméně není žádným tajemstvím, že se tímto případem zabýval Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality z Brna. Ten ovšem neshledal žádné pochybení. A právě výsledky šetření policie v této záležitosti považuji za zásadní.

Dlouholeté spojenectví ODS a ČSSD podle některých hlasů „zabetonovalo“ prostějovskou radnici natolik, si radní mohli schválit v podstatě cokoliv, co se jim zamanulo. Jak byste na to reagoval?

Podle mě kontrola rozhodnutí na prostějovské radnici vždycky byla. Ať už zastupitelstvo vypadá jakkoli, vždycky je někdo v opozici. Z podstaty věci je tam od toho, aby kritizoval a kontroloval. Tuto roli plnili v současném zastupitelstvu mimo jiné komunisté. Na druhou stranu jsem přesvědčen o tom, že pokud se zastupitelstvo nedokáže na ničem dohodnout, tak se toho moc neudělá.

Za těch dvanáct let bychom určitě nevybudovali, případně neopravili tolik věcí, pokud bychom si šli všichni vzájemně po krku. To by člověk musel veškerou svou energii věnovat tomu, aby podrazil svého protivníka a sám se udržel. Nejsem přesvědčen, že je tento konfrontační přístup lepší. Ať už k vedení města nebo čehokoliv jiného.

V poslední době, když se řešily nějaké zásadnější problémy, jste za město výrazněji nevystupoval. Čím to?

Na radnici jsme byli natolik sehraný tým, že jsme se v těch zásadních věcech, jako byl například rozpočet, vždycky dokázali shodnout. Jsem přesvědčen, že moje role jako starosty nebyla ve fungování prostějovské radnice rozhodující, šlo především o tým. A pokud tým fungoval podle mých představ, nebylo třeba, abych do něčeho výrazněji zasahoval.

Jak jste se ve své funkci vyrovnával s kritikou?

Postupem času jsem se stal klidnějším. Uvědomil jsem si, že k jednání starosty se vyjadřují hlavně lidé, kteří mají potřebu kritizovat. V takovém momentě je třeba zachovat klid, raději v duchu několikrát napočítat do dvaceti a nedat se znechutit. Často je opravdu hodně co zlepšovat. Na druhou stranu faktické znalosti lidí, kteří vás kritizují, bývají často velice tristní.

Vydáte se v politice ještě někam dál? Už v roce 1996 jste kandidoval do senátu a v prvním kole jste zvítězil, ale v druhém nakonec uspěl Jan Kavan. Do senátu jste kandidoval i jako starosta města Prostějova, a to o čtyři roky později. Senátní volby budou za dva roky, nezkusíte to do třetice?

O tomto jsem zatím neuvažoval, rozjet předvolební kampaň do senátu je však hodně náročné i nákladné. V tuto chvíli myslím, že se o to už pokoušet nebudu.

Co tedy budete dělat?

Přecházím do soukromé sféry, v níž jsem působil před vstupem do politiky. (Janu Tesařovi a jeho rodině patří hotel Avion na prostějovském náměstí E. Husserla, pozn. redakce). Rozhodně si nemyslím, že se v podnikání budu nudit. Nicméně dosud se ode mě očekávalo, že se jako starosta budu účastnit akcí i po pracovní době. Tohle mi teď odpadne. Ušetřený čas budu moci věnovat vnukovi, tenisu nebo ježdění na kole.

MARTIN ZAORAL

Ing. Jan Tesař

Narodil se v říjnu roku 1946 v Prostějově. Po základní škole nebyl z politických důvodů přijat na střední školu, začal se tedy učit soustružníkem v Agrostroji Prostějov. Střední průmyslovou školu strojnickou začal studovat až v roce 1964 a po maturitě nastoupil na Strojní fakultu VUT v Brně. Po závěrečných státních zkouškách nastoupil do obchodního oddělení podniku Agrostroj Prostějov, kde mohl využít své jazykové znalosti. V komunálních volbách v roce 1994 byl zvolen do zastupitelstva a městské rady. Od roku 1998 zastává funkci starosty města Prostějova. V roce 1971 se oženil, jeho manželka Alice je zubní lékařkou. Mají spolu dva dospělé syny. Jana a Jaroslava. (zdroj MÚ Prostějov)

Autor: Martin Zaoral

13.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montér 19 000 Kč

Montéři, mechanici a opraváři elektrických zařízení Údržbáři - elektrikáři (1701004). Požadované vzdělání: úsv. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Údržbář - elektrikář (1701004), Prostějov - ÚDRŽBÁŘ/ELEKTRIKÁŘ s platnou vyhláškou 50, § 6., Práce ve TŘÍSMĚNNÉM PROVOZU (volné víkendy, prac. doba PO-PÁ (6-14, 14-22,22-6), V případě dotazů nás kontaktujte telefonicky: 773 447 447 anebo e-mailem: prace@gasl.cz. Kompletní nabídku pracovních míst najdete na www.gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Lektoři dalšího vzdělávání 11 900 Kč

Lektoři dalšího vzdělávání LEKTOR/KA EVP - EKOCENTRUM IRIS. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Životopis zašlete na e-mail iris@iris.cz nejpozději do 10.8.2018. Vybraní uchazeči budou pozváni na pohovor. , Předpoklady: VŠ/SŠ vzdělání - nejlépe přírodovědného nebo pedagogického zaměření, pedagogická způsobilost či zkušenost s prací s lidmi (především s dětmi a mládeží), časová flexibilita, dobré komunikační a organizační schopnosti, kultivovaný písemný i slovní projev, znalost českého jazyka slovem i písmem, schopnost pracovat samostatně i v týmu, řidičský průkaz sk. B., Výhodou: zkušenosti s projekty, s tvorbou vzdělávacích materiálů, lektorování ekologických výukových programů., Náplň práce: výuka ekologických výukových programů pro MŠ, ZŠ, SŠ, příprava přírodovědných stezek, soutěží, tvořivých dílen, osvětových akcí, exkurzí a dalších aktivit z oblasti ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty pro veřejnost, administrativa těchto akcí., Nabízíme: zkrácený úvazek 0,7, rozmanitou práci v neziskové organizaci s tradicí a dobrým jménem, prostor pro seberealizaci, uplatnění vlastních nápadů a vizí, plat obvyklý v neziskovém sektoru, 25 dnů dovolené, stravenky.. Pracoviště: Český svaz ochránců přírody - prostějov, Husovo nám., č.p. 2299, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, .

Management - Management Vedoucí 20 450 Kč

Vedoucí ostatních úředníků VEDOUCÍ ODDĚLENÍ VYMÁHÁNÍ POHLEDÁVEK - PRÁVNÍK. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vznik pracovního poměru úředníka je podmíněn splněním předpokladů dle § 4 zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků, tzn., že úředníkem se dle tohoto zákona může stát fyzická osoba, která:, - je státním občanem České republiky, popř. fyzická osoba, která je cizím státním občanem a má v České republice trvalý pobyt, - dosáhla věku 18 let, - je způsobilá k právním úkonům, - je bezúhonná, - ovládá jednací jazyk, Požadavky:, - vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu Právo a právní věda, obor Právo, - praxe a znalost problematiky vymáhání pohledávek výhodou, - znalost zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, v platném znění, zákona č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník, v platném znění; zákona č. 128/2000 Sb., o obcích, v platném znění, - praxe v řídící činnosti výhodou, - praxe ve veřejné správě výhodou, - umění jednat s lidmi (dobré komunikační schopnosti), - schopnost analytického a koncepčního myšlení, - spolehlivost a pečlivost, - znalost práce s PC (Word, Excel, Internet), - splnění předpokladů pro výkon některých funkcí ve smyslu zákona č. 451/1991 Sb. (lustrační osvědčení), Přihláška musí obsahovat tyto náležitosti:, - jméno, příjmení a titul uchazeče, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého pobytu, číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana, datum a podpis uchazeče, K přihlášce uchazeč připojí následující doklady:, - životopis, ve kterém budou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních a o, odborných znalostech a dovednostech týkajících se správních činností,, - výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, u cizích státních příslušníků, též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem, pokud, takový doklad domovský stát nevydává, doloží se bezúhonnost čestným, prohlášením, - ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, - lustrační osvědčení nebo čestné prohlášení nahrazující dočasně lustrační osvědčení, (pouze pro osoby narozené do 1. 12. 1971), Nedoložení výše uvedených dokumentů je považováno za nesplnění formálních požadavků a je důvodem k vyřazení z účasti ve výběrovém řízení., Žadatel nese náklady, které mu účastí ve výběrovém řízení vznikly., Přihlášku můžete doručit následovně:, • prostřednictvím podatelny Magistrátu města Prostějova na adrese nám. T. G. Masaryka 130/14, Prostějov 796 01, • prostřednictvím pošty na adresu Magistrát města Prostějova, oddělení řízení lidských zdrojů, nám. T. G. Masaryka 130/14, Prostějov 796 01, Obálka musí být vždy označena zn.: „VŘ – vedoucí oddělení vymáhání pohledávek - právník“., Platové zařazení: 11. platová třída, dle příslušných platových předpisů, Pracovní poměr: plný pracovní úvazek na dobu neurčitou, Místo výkonu práce: Prostějov, Termín pro podání přihlášky: do 18. 8. 2018, Předpokládaný nástup: září 2018, příp. dle možností vybraného uchazeče, Bližší informace o pracovním místě podá Ing. Radim Carda, vedoucí Finančního odboru MMPv, tel. č. 582 329 104 nebo Mgr. Zdeňka Bendová, personalistka MMPv, tel. 582 329 162. Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Statutární město prostějov, nám. T. G. Masaryka, č.p. 130, 796 01 Prostějov 1. Informace: Zdeňka Bendová, .

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 35 000 Kč

Zámečníci strojů *ZÁMEČNÍCI SE SVÁŘEČSKÝM PRŮKAZEM. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. Osobní kontakt po tel. domluvě pan Karel Kaňák, tel.: 603 516 454 (volat v době od 6-12 hod.) nebo email: kovovyroba.kanak@tiscali.cz. Požadujeme: vyučení v oboru podmínkou, platný svářečský průkaz, znalost čtení výrobních výkresů. PD:Po-Pá 6:00-14:30 hod. Nabízíme: příspěvek na obědy, příspěvek na dopravu. Pracoviště: Kostelec na Hané. Pracoviště: Karel kaňák., Sportovní, č.p. 894, 798 41 Kostelec na Hané. Informace: Karel Kaňák, +420 603 516 454.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Divadelní představení Světáci v Čechách pod Kosířem pod širým nebem
30

Světáci bavili publikum v Čechách pod Kosířem. Podívejte se

Nehoda u Němčic nad Hanou
3

Vyhýbal se zajíci a skončil na střeše

AKTUALIZOVÁNO

Voda v přehradě je stále na čtyřce, obavy z černého smajlíka se zatím nenaplnily

Voda v plumlovské přehradě je stále nevhodná ke koupání. Ukázaly to výsledky pondělního měření kvality vody, které provedla Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje.

Prostějovští specialisté se vrací do Afghánistánu

Do Afghánistánu odjedou další čeští vojáci. Spolu s nimi na misi odletí i specialisté z 601. skupiny speciálních sil z Prostějova. "Čeští vojáci budou nasazeni v Logaru a Shindandu," potvrdil armádní mluvčí Jindřich Plescher.

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 15. srpna 2018.

Brzký konec v poháru. Prostějov padl v Líšni po prodloužení a Machala se zlobil

Fotbalisté Prostějova končí v domácím poháru už v prvním kole. Svěřenci Oldřicha Machaly nestačili v MOL Cupu na třetiligovou Líšeň, se kterou prohráli po prodloužení 2:3.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT