„Prokoukne například učebna fyziky. Jde o poslední třídu, která nebyla doposud nikdy rekonstruována. Najdeme tam tedy i původní přes sto let starou podlahu. Tak jsme sami zvědaví, na co zedníci při modernizaci učebny narazí, až podlahu začnou bourat,“ popsala ředitelka plumlovské školy Simona Zapletalová.

Oprava „fyzikárny“ přijde podle ní zhruba na 700 tisíc korun s využitím dotace od Místní akční skupiny Prostějov-venkov.

Ale to je jen začátek plánovaných rekonstrukcí pro tento rok. Dalších přibližně 6 milionů, kdy značná část peněz půjde z dodací z IROPu, bude využito pro realizací velkého projektu, který obsahuje hned několik částí.

V ulici Josefa Lady by měl letos vzniknout nový propojovací úsek cyklostezky. 17.2. 2020
Cyklisté se ve městě dočkají dalších stezek, nejdřív té na ulici Josefa Lady

Nová jazyková učebna i počítače

Co všechno se tedy zmodernizuje či zcela nově vybuduje? Vezměme to po pořádku.

„Děti se mohou těšit na zbrusu novou jazykovou učebnu, kde budou mít k dispozici zcela nový výukový systém obsahující sluchátka, notebooky a další zařízení. Probíhat tam budou moci i individuální poslechy, což je velká výhoda,“ nechala se slyšet ředitelka školy.

Jako další se dočká modernizace i počítačová učebna, která v konečném výsledku nabídne rozšířenou kapacitu.

„I školní kuchyňku vybudujeme zcela novou, ve škole navíc vznikne i nové poradenské centrum a rekonstrukce se dočká i učebna chemie, kam budou mimo jiné umístěny i nové nejmodernější přístroje vhodné pro výuku,“ sdělila s nadšením ředitelka Zapletalová.

Ve všech rekonstruovaných učebnách se také kompletně vymění nábytek, osvětlení, podlahy, lavice a přibudou zcela nové počítače a interaktivní panely.

Jiří Pospíšil z Prostějova je nadšený bosochodec a tvůrce stovek turistických, historicky laděných, reportážních a a apokalyptických videí na youtube.
Klobouk dolů! Bosochodec Jirka z Prostějova dobývá YouTube

Na zahradě i meteostanice

A aby toho nebylo málo komplexní proměnou projde i školní zahrada.

„Vybuduje se tam nový skleník, a také altán, kde bude moci probíhat venkovní výuka. Na zahradě bude umístěna i nová meteostanice a žáci tak budou mít možnost dlouhodobě sledovat a analyzovat vývoj počasí. Na pozemcích přibudou i nové stromy, záhony, nádrže na vodu a oplocení,“ vyjmenovala ředitelka školy s tím, že součástí projektu je i zpevnění svahu na okraji zahrady, nad kterým stojí rodinné domy, takže akce bude i ku prospěchu plumlovským občanům.

A kdy se s investicemi začne? Jako první se dělníci už začátkem dubna pustí do úprav školní zahrady. Modernizace vnitřních prostor školy odstartuje v červnu.

„Aby se vše stihlo do začátku příštího školního roku, jsme nuceni ukončit letošní výuku s určitým předstihem,“ vysvětlila ředitelka školy s tím, že o přesném datu předčasného ukončení školního roku budou rodiče a žáci včas informování.

Anna Kubíková, Suchdol, narozena 10. února v Prostějově, míra 52 cm, váha 3500 g
Nově narozená miminka na Prostějovsku - 7. týden roku 2020

Škola se chystá i na nové toalety

A co chystá škola pro následující léta?

„Určitě se budeme snažit o rekonstrukci a modernizaci toalet ve škole. Ty jsou totiž místy opravdu v hodně špatném stavu. Je to věc, která nás v současnosti snad nejvíc pálí,“ prozradila ředitelka Zapletalová.

Ale i v řešení tohoto probléme se blýská na lepší časy. Na chlapecké toalety, které jsou na tom díky hlodání zubu času vůbec nejhůře, už má škola podle paní ředitelky podanou žádost o dotaci.

Ilustrační foto.
Co nejvíc řeší strážníci? Třeba i černé skládky, podívejte se na statistiky