Oprava osmdesátileté stavby byla na čase. Výpusť a přelivová zeď dostanou nový kabát.

„Jde o kompletní rekonstrukci přelivné zdi bezpečnostního přelivu, přespárování dlažby ve spadišti a na dně skluzu, kompletní rekonstrukci vývaru pod hrází, opravu opěrné paty a pomístní opravu pravobřežního opevnění. Smyslem připravovaných opatření je bezpečné převedení extrémních povodní a prodloužení životnosti plumlovské přehrady. Po 80 letech bezproblémového provozu si nádrž tyto úpravy zaslouží,“ popisuje Václav Gargulák, generální ředitel Povodí Moravy (PM) s tím, že by po dokončení rekonstrukce měla plumlovská přehrada zvládnout i tisíciletou povodeň.

Práce byly zahájeny v polovině března a hotovo by mělo být do podzimu 2022. Předpokládané náklady jsou 30,5 milionů korun.

Rekonstrukce přelivové hráze na Plumlovské přehradě - 25. března 2021 | Video: Deník/Zdeněk Vysloužil

Postaví se i most pro cyklostezku

Plošné snížení hladiny bylo nutností. Souběžně se bude stavět i most na přítoku, po kterém má vést nová cyklostezka. Rekreanti by se ale obávat neměli.

close Plumlovská přehrada 26. března 2021. Velká rekonstrukce výpusti Plumlovské přehrady už běží. Nízká hladina odkrývá část dna a starou hráz info Zdroj: DENÍK/Zdeněk Vysloužil zoom_in Plumlovská přehrada 26. března 2021. Velká rekonstrukce výpusti Plumlovské přehrady už běží. Nízká hladina odkrývá část dna a starou hráz

"Nádrž nebudeme vypouštět, hladinu pouze snížíme. V průběhu letní rekreační sezóny se bude hladina pohybovat okolo úrovně 272 m n. m., přičemž v posledních letech se hladina vody v nádrži v letních měsících pohybovala běžně mezi 272 a 273 m n. m. V tomto ohledu tak nepůjde o nic mimořádného, což ocení zejména lidé, kteří využívají plumlovskou nádrž pro rekreaci,“ ujišťuje Tomáš Bělaška, investiční ředitel PM.

Aktuálně je hladina na kótě 270,5 metrů nad mořem.