"Ano, voda v plumlovské přehradě dostala trojku, což znamená zhoršenou jakost vody. To znamená, že je zde mírná zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. Konkrétně u vnímavých jedinců záněty spojivek, kožní vyrážky. Při požití pak žaludeční potíže," informuje Eva Čehovská, ředitelka odboru obecné a komunální hygieny Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Hygienici doporučují lidem, aby se po koupání v plumlovské přehradě raději osprchovali a až poté se utřeli ručníkem.

Rozmrzelý Láznička

Zpráva o zhoršené jakosti vody příliš nepotěšila provozovatele pláže U Lázničků.

"Za stav vody v přehradě nemůžeme. Nic to ovšem nemění na tom, že taková informace mě netěší. Ona už je celá sezona špatná a díky tomu, že se na sinice upozorňuje v duchu poplašné zprávy v médiích, mohu zbylé tři srpnové víkendy odepsat," neskrýval rozmrzelost Miloš Láznička.

Sprchy k dispozici

Při tom právě na pláži U Lázničků, by neměli mít návštěvníci žádné problémy, protože je vybavena sprchami.

"Máme pro koupající lidi k dispozici sprchy se studniční vodou. Není to voda z přehrady, ale opravdu z vlastní studny. Lidé to poznají, protože je výrazně studenější, než ta v přehradě," doplnil Miloš Láznička.

Trojka je dobrá

Z výsledků posledních měření si naopak nic nedělá provozovatel pláže U Vrbiček.

"Trojka je přece dobrá, ne? V minulých letech to bývalo v tomto období mnohem horší. Koupatelné to je, zákaz to není," komentuje Radek Kocourek, jenž dodává: "Kdo má strach, tak do přehrady nevleze ani když má jedničku. Kdo se nebojí, tak se vykoupe, i když má trojku. A jak říkám, trojka je dobrá."

Plumlovská přehrada v dosavadním průběhu léta vykazovala tu nejvyšší jakost. Šest dosavadních měření hygienici oznámkovali číslem jedna a modrým smajlíkem. Zamračeného smajlíka a označení číslovkou tři vykazují až vzorky z pondělí 12. srpna.

Alarmujícím výsledkem by byly až známky čtyři nebo pět, tedy voda nevhodná ke koupání (4) a voda nebezpečná ke koupání (5). Další měření se uskuteční v pondělí 26. srpna.