Sjíždí se sem pestrá společnost ze všech koutů republiky a vrací se sem podle místních také moravští emigranti z nejrůznějších míst planety.

Bude stačit narůstající návštěvnost památky a jejího okolí k financování oprav tak rozsáhlého komplexu budov?

„Počet návštěvníků zámku vzrostl oproti loňskému roku asi trojnásobně,“ informoval hrdě kastelán Robert Doleček, který do funkce nastoupil v dubnu. Jak podotkl, již teď připravuje program na příští sezonu, kdy chce do Plumlova přilákat ještě více lidí. Tři nově otevřené galerie, zpřístupnění asi sto osmdesáti metrů čtverečních takzvaného nízkého zámku, výstavy, koncerty, nová informační kancelář, to vše dokazuje tvrdou práci plumlovského kastelána.

„Opravy nízkého zámku hradím z příjmů, které získám z provozu atrakcí na zámku,“ prozradil Doleček. Na zámek, jak dodal, jezdí spousta Prostějovanů, obyvatel Olomouce i Brna, ale vrací se sem také emigranti třeba až z Kanady nebo Austrálie. Blízký kemp je pak plný lidí z celé republiky.

Jak však Doleček poznamenal, rekonstrukce „vysokého“ zámku je během na dlouhou trať. „Spokojenost lidí, kterým se na zámku líbilo, a povědomí o tom, že není mrtvý, ale žije, snad pomohou přitáhnout větší evropské i krajské peníze na opravy,“ zamyslel se nad budoucností budovy kastelán.

Podle starosty Plumlova Adolfa Sušně se bude do zámku příští rok opět investovat. „Na opravy máme v roce 2008 přislíbeny dva miliony korun z dotací, požádáme také o příspěvek na rekonstrukci střechy nízkého zámku, která je v havarijním stavu,“ informoval.

Plumlovský zámek ožívá, ale teprve po letech se uvidí, jestli investice do oprav byly dostatečné. „Plány jsou jedna věc a realita věc druhá,“ dodal starosta Sušeň.

Přečtěte si také: