Mikroregion Plumlovsko usiluje o to, aby se voda v přehradě co nejdříve vyčistila. Společně s Povodím Moravy a specialisty na tuto problematiku provádí momentálně na přehradě takzvaná komplexní opatření.

„Minulý týden jsme do přehrady spustili speciální hladinový sběrač. Ten bude nepřetržitě strhávat horní hladinovou vrstvu vody asi do osmi centimetrů. Tím se zabrání usazování vodního květu na hladině,“ sdělil Richard Klement z Povodí Moravy. Kvalitu vody lidé z této firmy testují nyní také pomocí ryb „Formou speciálních testů budeme zkoumat to, kolik je v jejich těle škodlivin. Ukáže se, kolik mají v sobě mědi, olova, hliníku a rtuti,“ řekl Klement.

Odborníci z Národního centra pro sinice a toxiny v těchto dnech navíc vybrali dvě chemické látky, které by vodu v přehradě mohli bezpečně vyčistit od sinic. „Dvě látky z pěti, které jsme zhruba před měsícem začali testovat v klecích spuštěných na dno, vyhovují. O jednu z nich jsme si proto požádali,“ řekl plumlovský starosta Adolf Sušeň.

„Teď jen musíme vyčkat, až bude v přehradě méně sinic a také na chladnější počasí. Oba faktory se mění každý dnem, takže uvidíme. Každopádně věřím, že se lidé letos budou moci koupat v čisté přehradě,“ podotkl starosta.

Výsledky projektu Čistá Hlučela a vodní nádrž Plumlov představí náměstkyně hejtmana Jitka Chalánková a zástupci Povodí Moravy na pondělní tiskové konferenci v sídle krajského úřadu v Olomouci.