„Neustále hledáme možnosti, jak přilákat na zámek lidi. Pokud si už cestu k nám najdou, chceme mít v zásobě nabídky pro zajímavé prožití volného času,“ uvedl kastelán plumlovského zámku Robert Doleček.

Použití lanovky je jednosměrné s převýšením dvaceti metrů. Již teď o víkendu předvedli konstruktéři veřejnosti první zkušební jízdu.
Další zatěžkávací zkoušky a testování budou probíhat vždy v sobotu a v neděli až do konce června. Teprve potom získá zařízení oficiální povolení k provozu.

„Je to alpský traverz, který se běžně používá k přemostění. Délka lanovky je 210 metrů a zpomalené zastavení na spodním stanovišti zajistí speciální brzdný systém,“ vysvětlil konstruktér zařízení Pavel Nezbeda.

Pevnost a bezpečnost při skluzu nad vodní hladinu zaručí dvě lana upevněná nad sebou. Cesty vzduchem se nemusejí pasažéři obávat: stráví ji ve volném závěsu v kompletním horolezeckém úvazku, vybavení navíc ještě helmou a vodáckou vestou.

„Je to výborný nápad spojit kulturu na zámku se sportem. Už teď se těším, až bude lanovka v provozu. S přítelem určitě přijdeme. Kdyby měli provozovatelé atrakce málo dobrovolníků, klidně bych se přihlásila na testovací jízdu,“ sdělila rozhodně dvaadvacetiletá Pavla z Prostějova.

Cena za jízdu na podobných zařízeních v republice se pohybuje zhruba od dvou set korun do pětistovky. „Zaváděcí cenu jsme zatím nestanovili. Předpokládáme, že by neměla být vyšší než sto korun,“ podotknul Doleček.