„Letos jsme měli na zámku Velikonoční dílnu s tradičními řemesly, slet čarodějnic nebo Plumlovské vinobraní,“ vypočítal prezident spolku Marek Otruba.

Na příští víkend chystají nadšenci Martinskou husu, která však nebude letošním posledním podnikem. Další organizace, která na zámku působí, společnost Zámek Plumlov, chystá program i na období adventu.

Práce na rekonstrukci plumlovského zámku se nezastavily ani tento rok.

„V součinnosti s památkovým ústavem jsme pracovali na úpravách druhého patra. Začátkem léta zde provedli památkáři průzkum a obnova pokročila tak, že jsme tudy mohli začít provádět návštěvníky. V následujícím roce budou opravy pokračovat,“ přislíbil správce zámku Petr Šmíd.

V květnu zkoumali restaurátoři kvůli chystané rekonstrukci i fasádu zámku. Překvapila je přitom řada věcí. Unikátní je například to, že fasáda nebyla barvená, ale pigment přimíchali řemeslníci přímo do omítky. Byl to ve své době zcela ojedinělý postup.

„Doplní se tedy jen chybějící části, zbytek vyčistíme a zakonzervujeme. Rozhodně se nebude celá fasáda natírat, provedeme pouze barevné retuše na místech, kde je to potřeba. Celkový dojem zůstane určitě zachován,“ přiblížil vizi odborníků architekt Miloslav Hanzl z ateliéru Girsa AT.

Na opravu fasády hodlají plumlovští zastupitelé požádat o dotace z evropských fondů. „Zatím se zpracovává projekt,“ doplnil Šmíd.

Drobné opravy budou na zámku v Plumlově pokračovat nejspíš celou zimu.

„Teď nás čeká třeba zasklívání rozbitých okenních tabulek. Během zimy jsou sice opravy méně intenzivní než v letních měsících, ale neustávají. Na zámku je spousta práce, stejně jako na každé velké budově. Úplně hotoví asi nebudeme nikdy,“ zakončil správce zámku.