Toto rozhodnutí znamená pro ryby smrt. Navíc rybáři nesmějí vnadit, tedy lákat ryby na jiné věci než ty, které najdou pouze na háčku.

Vše má sloužit k omezení sinic v nádrži. „Bylo to jednání o nás bez nás,“ postěžoval si na adresu úřadu a vedení Moravského rybářského svazu, které je v Brně, rozezlený jednatel prostějovských rybářů Pavel Müller. „Jak teď máme bez vnadění chytat?“ ptá se.

Polemizuje i s tím, že by právě cejni a karas stříbrný nějak zhoršovali kvalitu vody v přehradě. „Nejlepší by bylo, kdyby specialisté začali raději okamžitě něco dělat s bahnem, a to jak v přehradě, tak v Podhradském rybníku,“ domnívá se.

Podle Müllera se totiž letitými nánosy v obou nádržích snížila hloubka a voda se kvůli tomu víc prohřívá. Rybář si myslí, že právě toto prostředí sinicím svědčí a přidává i svá pozorování.

„Chemikálie PAX 18 se proti sinicím v přehradě použila v polovině června. Voda ale vydržela čistá jen zhruba dva týdny. Pak se už začala zelená stěna sinic a řas táhnout vodou směrem od přítoku dál a dál do nádrže. Není divu, vždyť Podhradský rybník nad přehradou je sám jako brčál,“ upozornil Müller.

Vědec Blahoslav Maršálek z Brna, který řeší problematiku sinic na Prostějovsku, připouští, že je Podhradský rybník zelený. Tvrdí ale, že za sinice v rybníku mohou především znečistěné přítoky z okolních vesnic.

Až dojde k jejich odkanalizování, pak se podle jeho slov kvalita vody zlepší. Kanalizaci již kupříkladu Plumlov či Krumsín budují.

Plumlovská přehrada i Podhradský rybník se však mají dočkat i odbahnění. „Letos to ale jistě nebude. Termínově to není možné stihnout, vše je zatím ve fázi studií,“ informoval ředitel Správy Povodí Moravy Antonín Tůma.