„Kaprovité ryby svými rypci totiž rozrývaly bahno a vířily usazeniny. Z nich se potom dostával do vody fosfor. A právě tento prvek měl na svědomí přílišné rozmnožování jedovatých sinic v plumlovské přehradě, kam voda z rybníka vytéká,“ vysvětlil důvod obměny ryb Antonín Tůma, šéf správy z brněnského Povodí Moravy.

„Jedná se o obvyklé opatření v nádrži s větším obsahem živin, jakou je právě Podhradský rybník,“ komentoval rozhodnutí vedení Povodí Moravy nezávislý odborník ze Střední rybářské školy ve Vodňanech Karel Dubský.

Lovci s udicí se na březích Podhradského rybníku sejdou už za pár týdnů. „Rybářskou sezónu zahájíme 12. dubna. Povolenka ten den bude stát dvě stě, potom už tři sta korun na den,“ uvedl Richard Klement z útvaru rybářství Povodí Moravy. Naznačil přitom i možnost různých slev a dlouhodobých povolenek.

Rybáři v „podhraďáku“ mají šanci ulovit nejen dravé candáty, štiky, pstruhy a okouny, ale i líny, bílé ryby a také kapry s amury. Podle Richarda Klementa plavou v rybníku slušní macci.