Čistotě přehradní vody má pomoci stejně jako minulý rok chemikálie PAX 18. Ta obsahuje hliník, který váže fosfor. Právě tento prvek přitom podporuje růst vodního květu. „PAX 18 bude odborná firma aplikovat hned v počátcích masivního rozvoje sinic,“ informoval šéf správy Povodí Antonín Tůma s tím, že se může stát, že to bude již v květnu.

Bude-li zásah PAXem nutný již v tomto měsíci, ukážou měření hygieniků. „V pondělí 19. května se z nádrže poprvé odebere voda k analýze. Tímto dnem také začneme provádět monitoring kvality vody na plumlovské přehradě,“ informovala vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální v prostějovské hygienické stanici Dáša Bartošová.

Loni nalila specializovaná firma tekutou chemikálii do přehrady na přelomu července a srpna. „Z hlediska sezony to bylo pozdě, rekreanti se už v tu dobu na přehradu ve větším počtu nevraceli,“ podotkl nájemce jedné z plumlovských pláží Miloš Láznička.

„PAX 18 je ovšem dočasným řešením problémů se sinicemi,“ zdůraznil náměstek hejtmana Olomouckého kraje Pavel Sekanina s tím, že specialisté doporučují dlouhodobá opatření. Tím hlavním je přitom důsledné odkanalizování obcí ležících nad přehradou. „Výrazně se tím sníží obsah fosforu v nádrži,“ konstatoval jeden z nejlepších českých odborníků na sinice Blahoslav Maršálek, který po odborné stránce zaštiťuje projekt nazvaný Čistá Hloučela a vodní nádrž Plumlov. Stojí za ním Mikroregion Plumlovsko, ale spolupracuje na něm i kraj a další instituce včetně Povodí Moravy.

„U nás na kanalizaci již pracujeme,“ pochlubil se starosta Krumsína a současně předseda Mikroregionu Plumlovsko Jaroslav Střelák. Peníze na odkanalizování obce získal z dotací i Plumlov.

„Po prázdninách dokončíme odkanalizování Zámecké ulice, na podzim pak požádáme o dotace znovu. Další etapu prací bychom v našem městě mohli zahájit příští rok,“ shrnul plumlovský starosta Adolf Sušeň.

Koupání na plumlovské přehradě končilo od roku 2005 v prvních prázdninových týdnech. Podle hygieniků byla voda v teplém letním počasí kvůli sinicím buď nevhodná ke koupání nebo přímo nebezpečná.

Přemnožený vodní květ může u člověka způsobovat alergické reakce v podobě vyrážky, rýmy a zarudlých očí, ale i lehké otravy projevující se střevními a žaludečními potížemi, bolestmi hlavy či jaterními problémy.