V takové situaci je nyní dvou a půl tisícový Plumlov. Bankomat přímo v centru na Tyršově náměstí funguje ve městě půl roku. Místní si na chybějící automat na výběr hotovosti stěžovali řadu let, teď jej však téměř nevyužívají. Důvodem jsou vysoké poplatky spojené s výběrem.

„Vysoké sazby jsou limitujícím faktorem. Jeden výběr vyjde zhruba na 35 korun. Lidé vybírají peníze jen v nejnutnějších případech, jinak využívají služeb tam, kde mohou vybrat u své banky za nižší cenu nebo zdarma,“ konstatoval vedoucí hospodářského odboru Plumlova František Kocourek.

Radnici, která musela bankomat do města dostat, aby dodržela podmínky dotace na opravu náměstí, tak nezbývá nic jiného, než provoz dotovat.

„Měsíčně zaplatíme kolem patnácti až dvaceti tisíc. Zbytečně to zatěžuje městskou kasu, protože finance bychom mohli investovat do něčeho jiného,“ poznamenal František Kocourek.

Pro zrovna FioBanka?

„Bankomat je fajn, ale proč zrovna tato banka? Výběr u ní mě přijde na desítky korun. To si už radši zajedu do Prostějova, kde vyberu a rovnou nakoupím,“ nechal se ve webové diskuzi Prostějovského deníku slyšet jeden z čtenářů.

Když se vedení Plumlova snažilo provozovatele bankomatu sehnat, banky odmítaly s tím, že se jim provoz nevyplatí. Bankomat v objektu s kioskem a veřejným WC nechala nakonec nainstalovat FioBanka, která jej provozuje prostřednictvím dceřinné společnosti.

„Banky nastavují těžké podmínky. Většina si stanoví měsíční limit v řádech tisíců výběrů, na což dosáhne málokterá obec,“ podotkl vedoucí hospodářského odboru s tím, že městu by výrazně pomohl příliv turistů.

Ja se daří dalším obcím?

S podobnými problémy se potýkali i v Morkovicích-Slížanech, kde funguje bankomat už pět let. „Když jsme s jeho provozem začínali, museli jsme první tři měsíce dotovat v řádech několika tisíců korun. Pak jsme změnili firmu, která nám snížila množství výběrů na 750, a je to v pořádku,“ popsal zkušenosti města, které je podobně velké jako Plumlov, jeho starosta Pavel Horák. I on tvrdí, že banky mají neúnosné podmínky.

„Velké bankovní ústavy požadují několik tisíc výběrů za měsíc, což je pro město našeho typu nereálné,“ řekl.

Problémy naopak nemuseli řešit v Konici.

„Máme dva bankomaty a ještě se nestalo, že bychom museli na jejich provoz doplácet. Místní tuto službu hodně využívají,“ vyjádřil se starosta města s necelými třemi tisíci obyvateli František Novák. (ham)