„Aktuálně musím konstatovat zhoršenou jakost vody. Konkrétně jde o stupeň tři. U vnímavých jedinců je pravděpodobný vznik zdravotních problémů,“ varovala hygienička Dáša Bartošová a doporučila se po koupeli osprchovat.
Uznává, že měření proběhlo ještě před celoplošnou aplikací chemikálie PAX 18 proti sinicím. Specialisté totiž do plumlovské přehrady lili z lodě látku, která účinně brzdí množení sinic, od neděle až do středy. Celkem jí bylo 125 tun.
Odborníci z prostějovské hygienické stanice se na břeh nádrže vypravili znovu ve čtvrtek 19. června, tedy pouhý den po aplikaci chemikálie. „Šlo o výjimečné měření právě kvůli PAXu,“ vysvětlila Bartošová s tím, že obvykle hygienici měří kvalitu vody v přírodních koupalištích ve dvoutýdenních intervalech a to od půli května až do začátku září.
Teprve v polovině příštího týdne hygienici zveřejní oficiální resumé, zda je voda v přehradě pro plavce bez rizik. Dáša Bartošová však již s předstihem prozradila některé výsledky čtvrtečního měření.
„Aplikace PAXu, jak jsme mohli hned na místě posoudit, vodě prospěla. Vizuálně vypadala velmi dobře, byla bez zápachu a bez viditelného znečistění. Ale teprve v úterý nebo ve středu následujícího týdne budeme znát výsledky komplexních laboratorních rozborů, které určí jakost vody v přehradě. Ihned poté je zveřejníme na našich webových stránkách,“ slíbila Bartošová.
Není bez zajímavosti, že sinice v nádrži, proti nimž byl specialisty z Povodí Moravy použit PAX 18, jsou pro hygieniky pouze jedním z faktorů, které v laboratořích hodnotí.