Turistická sezona se překlopila do své druhé poloviny. Jak ji zatím hodnotíte? Jste s návštěvností zámku spokojený?

Letošní rok bude v návštěvnosti zhruba stejný jako loni, možná o maličko lepší. Minulý rok jsme měli více návštěvníků na jaře a na podzim, ale letos je jich více o prázdninách. Doufám, že to tak bude i v srpnu.

Může za větší příliv návštěvníků o letních prázdninách fakt, že se lidé začali vracet na plumlovskou přehradu?

Myslím si, že je to tím. Jsem na plumlovském zámku čtvrtým rokem a nepamatuji si, že by na přehradě i v okolí byl takový pohyb lidí jako letos. Je to vidět i na obsazení kempu. Počasí je vlídné, tak si lidé vybrali Plumlov jako cílovou stanici nebo jenom zastavení. Mohlo by to znamenat posun k lepšímu. Lokalita Plumlovska je zajímavá pro milovníky cyklistiky. Kdysi jsme tady točili pořad s Petrem Jančaříkem, a tak se mu tady líbilo, že se sem rád vracel. Ten, kdo si to tady oblíbí, se rád vrací, nebo předává dobrou zkušenost dál. Plumlov by mohl mít potenciál třeba jako Adršpašské skály. Lokalita je zajímavá a turisticky přitažlivá, ale to Plumlov také.

Jaké akce přilákaly na zámek nejvíce návštěvníků?

Jednoznačně nejoblíbenější jsou pohádkové prohlídky, které jsou už tradicí. Šermířské akce, divadelní představení nebo akce pro ženy nebyly tak navštívené, jak bych si představoval. Například v červenci jsme dělali celodenní šermířskou akci, kdy program byl super, ale byla vedra a lidé šli spíš na koupaliště. Takové akce jsou hodně závislé na počasí, zatímco prostory zámku nabízí stálé klima. Máme zkušenost, že i když prší, přijde stále více lidí, než když jsou vedra.

Prochází zámek i v průběhu turistické sezony nějakými úpravami?

Měli jsme vyměňovat okna, ale zadrhlo se to u úředníků. Před dvěma třemi týdny jsme dokončili opravu věžičky, která dostala nový kabát. Opravili jsme omítku, která po jednáních s památkáři, projektanty a majitelem dostala žluto-okrovou barvu, a po letech jsme rozchodily hodiny. Na místě ciferníků jsme našli torzo malovaných ciferníků na omítce, což restaurátoři zakonzervovali. Před pěti lety se našel ve věžičce i tubus se vzkazy i věcmi, které jsou nyní uschovány na městě. Třeba se jednou dostaneme k tomu, že bude mít zámek svou expozici a předměty tam vystavíme.

Na jaké akce v srpnu se mohou návštěvníci zámku těšit?

Čeká nás výtvarně pohybové představení účastníků workshopu, kteří k nám jezdí pravidelně, a je to moc fajn parta lidí. Další týden propůjčíme prostory benefičnímu festivalu Child at Heart a závěr srpna bude patřit Baletnímu galavečeru.