Hasiči, myslivci, rybáři, sportovci, chovatelé a další spolky a organizace jsou zděšeni. Peníze z tombol totiž pomáhaly pořadatelům uhradit náklady spojené s organizováním plesu nebo výtěžek byly jedním ze zdrojů příjmů, které spolky používaly na práci s mládeží, na nákupy nové techniky a vybavení, nebo na další činnost a aktivity.

„Pro ty místní organizace, které plesy pořádají je to jedna z mála možností, jak si vydělat. Od nikoho totiž žádné peníze nedostanou, musí se skládat na krmení pro zvěř, nebo třeba i na práci s mládeží. A teď jim sebrali i tohle,“ posteskl si jednatel prostějovského Okresního mysliveckého spolku Jiří Procházka.

Vyčkávací taktika

Někde zase s poplatky vyčkávají.

„My jsme ples připravovali už koncem loňského roku. A poplatek se měl dávat měsíc předem. Takže my jsme si nepožádali a tím pádem se tahle povinnost na nás nevztahovala. Teď jsme museli termín posunout kvůli kapele, tak jsme se domluvili s obcí, že ještě počkáme a uvidíme, jak se to vyvine,“ popisoval situaci starosta určických dobrovolných hasičů Alois Mlčoch.

Zmatky na ministerstvu

Vyčkávací taktika je v tomto případě zřejmě na místě. Jako zmatečný totiž vidí zákon i samotné ministerstvo financí.

„Jsme si vědomi technické chyby, která při schvalování vznikla. Ministr financí nařídil toto nedopatření odstranit během několika dnů,“ uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Při přípravě zákona, který měl omezit herny a sázkařské podnikatele si totiž nikdo neuvědomil, že loterií je vlastně i zahrádkářská tombola.

„Tak raději dělám, že nic nevidím,“

Že je změna legislativy v tomto případě nutná si myslí i politici.

„Pro mnoho spolků, které takto získávají peníze na svou činnost je to likvidační. Když tedy jezdím po plesech v regionu, tak raději dělám, že nic nevidím. Ale je potřeba napravit to nějakou vyhláškou, aby to bylo i formálně správně,“ komentovala současnou situaci senátorka Božena Sekaninová, která má pod patronací hned několik akcí. Po vyhlášce zřejmě bude následovat i novela, která zákon upraví. „Tu už si samozřejmě pohlídám,“ slíbila Sekaninová.

Jak se placení vyhnout či platit méně?

Samotní organizátoři plesů také začali hledat cesty jak se se zákonem vyrovnat. Ten se totiž nevztahuje například na slosovatelné vstupenky.

„U nás jsme zatím nic nevybrali. Nepřihlásil se totiž nikdo, že by měla takovou tombolu, na kterou by se zákon vztahoval,“ uvedl místostarosta Němčic nad Hanou Jan Vrána.

Jinde se třeba sdružilo více organizátorů plesů a podají žádost za jeden poplatek. Pokud však ministerstvo dodrží své sliby, zřejmě už ani nebudou muset.