Ples v duchu hanáckého folklóru zaplnil dolní i horní část Národního domu v Prostějově, kde se mísili návštěvníci odění do tradičních plesových šatů a obleků s členy soubor Mánes v bohatě zdobených hanáckých krojích.

Večer měl dva vrcholy. Tím prvním bylo společné vystoupení Národopisného souboru Mánes a dětského souboru Malý Mánes.

„Za ty tři roky, co jsem ve vedení, se snažím ty děti sem dotáhnout. Ale nikdy jsme nedělali spojení vystoupení dětí s dospělými. Mám z toho obrovskou radost, že se to povedlo,“ neskrývala radost vedoucí souboru Kateřina Piňosová.

Té se i v době počítačů a dalších atraktivních lákadel daří získávat pro soubor dostatek dětí.

„Je to běh na dlouhou trať. Začínala jsme s deseti dětmi, od té doby se to nabaluje. Navíc ty děti zůstávají, takže už asi pět let tu máme stejně,“ podotkla Piňosová s tím, že značnou část dětského soubor tvoří potomci dospělých členů Národopisného souboru.

Ten poté připravil i druhý vrchol večera, kterým bylo představení nesoucí název Masopust. O hudební doprovod se staraly kapely Romantica a Cimbálová muzika Harafica.

Hanácký bál je každoročně vyvrcholení činnosti souboru, který se ale věnuje i řadě dalších akcí. Hlavní je pro nás Hanácký bál. Vystupujeme ale i na setkání Hanáků.

Teď spolupracujeme i s farmou Štětovice, kde jsme se domluvili na vystoupení. Oni nám tam totiž dovolili nafotit kalendář a my jim chceme vyjít vstříc, abychom jim to oplatili.

Národopisný soubor Mánes nedávno oslavil 73 let své existence. Soubor patří mezi hlavní reprezentanty hanáckého folklóru a často se vydává na zahraniční vstoupení. Podle vedoucí souboru Kateřiny Piňosové by nemohl fungovat bez podpory města.

„Město nás podporuje a drží nad námi ochrannou ruku. Jsem ráda, že můžeme patřit pod Prostějov.