Představa koupele ve vaně v člověku podvědomě vyvolá vlnu tepla, která se příjemně rozlévá po těle. Stačí však pohled na zamrzlý rybník či sněhem olemovanou vodní hladinu a myšlenky na koupání jsou ty tam. Jsou však lidé, kteří chladnou vodu přímo vyhledávají. Pro zimní plavce je přímo základním živlem.

„Sezóna zimního plavání začíná první neděli v říjnu na Macoše a končí okolo Velikonoc,“ vysvětlila Lenka Svobodová z prostějovského oddílu zimního plavání TJ Haná, která se do vody teplé či studené (jak se komu líbí) pouhých pár stupňů noří už devět let.

První závod sezóny může mít pro nováčka nádech tajemna. Organizátoři totiž závodníky zavezou na lodičkách 300 metrů do nitra Punkevních jeskyní, kde je vysadí do vody. Z bezpečnostních důvodů plavce na trati doprovázejí kromě loděk i potápěči. Stejné je to i při všech soutěžích. „K zimnímu plavání mě přivedl švagr. V létě jsme spolu začali trénovat kilometrovou trať, a pak mě přemluvil, abych pokračovala v září a v říjnu, až z toho byl i listopad,“ popsala své začátky Lenka Svobodová s tím, že právě listopad pro ni byl kritickým obdobím.

„Podzim přecházel do zimy a počasí se citelně měnilo,“ vysvětlila. Vrcholu zimní sezóny, chytání kapra na Štědrý den ve výpusti pod plumlovskou přehradou, se však už zúčastnila jako řádný člen oddílu zimního plavání. Čím je voda studenější, tím je závod těžší. Plavci smějí ve vodě zůstat maximálně 22 minut a proto je důležité si ve studené vodě rozložit síly a rychlost.

„V první chvíli se mi sevře srdce a pocítím zimu. Ta ale mizí s prvními tempy, a potom už si vytvořím vnitřní teplo a plavu v rytmu,“ vylíčila plavkyně pocity po startu. Nejchladnější vodu zažila prý před třemi lety na závodech v Hradci Králové. Byla sice nad nulou, ale neměla ani jeden celý stupeň.

Na řece Moravě v Olomouci zase na vlastní kůži pocítila sílu vodního živlu. „Morava tehdy moc rychle tekla a organizátoři radili plavat blíž u břehu. I když jsem se o to snažila, silný proud mě strhnul a zastavila jsem se až o provaz natažený v cíli. Ven mi museli pomoct potápěči,“ vzpomněla si Lenka na závod, který odnesla i modřinami od nárazu na provaz.

Přesto na zimní plavání nezanevřela. „Člověk má příjemný pocit, že překonává sám sebe,“ tvrdí Lenka Svobodová.