Domácnostem se příští rok znatelně zvýší životní náklady. Mzdy na Prostějovsku však růst cen elektřiny, plynu, nájmů a potravin kopírovat nebudou. Lidé tak budou mít v roce 2008 hlouběji do peněženky než dosud.

„Kantoři přijdou na mzdách v roce 2008 o necelou tisícovku měsíčně,“ konstatoval učitel a odborářský předák Jiří Kremla z Reálného gymnázia v Prostějově. „Navýšení mezd o pouhé jedno a půl procenta při šestiprocentní inflaci považujeme za nedostatečné. I to je jeden z důvodů ke stávce, kterou připravujeme“ uvedl Kremla s tím, že nízké mzdy mají nejen učitelé, ale i nepedagogičtí pracovníci ve školství. „Účtařky, kuchaři nebo školníci,“ podotkl kantor.

S drahou elektřinou a zvyšujícími se cenami ze strany zemědělců musí bojovat například výrobci masných produktů. „O navyšování platů v našem podniku jsme zatím nejednali. Víc peněz však řezníci příští rok nejspíš nedostanou,“ konstatovala Jana Makovcová, jedna z majitelek maso-uzenářské firmy Makovec v Prostějově. „Mzdy zvyšujeme podle toho, jak se firmě daří,“ vysvětlila a podotkla, že současná situace je komplikovaná. „Nárůst cen elektřiny je pro nás šok, který se projeví i v cenách výrobků,“ oznámila Makovcová.

A jak to vypadá s platy u společnosti, která se zabývá informačními technologiemi? Ředitel prostějovské firmy Infos Art Jiří Novotný říká, že mzdy svým zaměstnancům zvedne. „Nedá se ale předpokládat, že nárůst platů bude takový, aby kompenzoval dražší energie, nájmy a ceny potravin,“ podotkl Novotný.

Podle mluvčího prostějovského úřadu práce Adolfa Tomandla lze stěží očekávat, že majitelé firem sami o sobě výrazněji zvýší mzdy svých zaměstnanců. „Dojde k tomu jen tehdy, pokud bude odpovídající tlak ze strany odborů,“ míní Tomandl. Jak řekl, vyšších mezd se možná dočkají ty profese, které jsou na trhu práce hodně žádané. „Podnikatelé si specialisty mohou přetahovat a přeplácet,“ objasnil mluvčí úřadu práce.

Jeho slovům přitom do jisté míry odpovídá situace ve stavebnictví. „Po zednících je poptávka, a pokud si chceme kvalifikované lidi udržet, pak jim musíme dobře zaplatit,“ uvedl ekonom společnosti Hanácké stavby Tomáš Václavík. Firma, v níž působí, má prý práce dost a lidem mzdy zvedne tak jako každý rok. „Určitě ve mzdách zohledníme vyšší náklady na domácnost,“ slíbil ředitel Hanáckých staveb Jiří Tůma.

Mluvčí oděvářské firmy OP Prostějov Milivoj Žák se už před časem vyjádřil, že nárůst mezd v textilním průmyslu není možné očekávat. Zdůvodnil to silným tlakem asijských výrobců. „Ve srovnání s námi jsou v Asii schopní dosáhnout až třetinových nákladů,“ řekl Žák.