PROSTĚJOV - Makovec a Oděvní podnik. Jedni lidi živí, druzí šatí. Jak jsou na tom řezníci a šičky u těchto velkých prostějovských firem s platy?
Podle údajů za rok 2006 zveřejněných v Obchodním rejstříku mají řezníci, které zaměstnává firma Makovec, v průměru kolem dvaceti tisíc měsíčně. Švadlenky z prostějovského Oděvního podniku pak berou zhruba polovinu. Průměrná mzda v Olomouckém kraji činila loni přibližně sedmnáct tisíc.

„Hledám si jiné zaměstnání nebo alespoň přivýdělek ke svému platu v Oděvním podniku,“ řekla jedna ze zaměstnankyň této velké firmy. Jméno kvůli kritickému názoru nechtěla uvést. Podle ní platy snižují i cizinky, pro které je deset tisíc velmi dobrým výdělkem, a vedení podniku necítí tlak a nezájem o práci u této firmy.

Milivoj Žák, obchodní náměstek a mluvčí Oděvního podniku, připustil, že mzdy v tomto průmyslu nemohou příliš narůstat. Důvodem je silný tlak asijských výrobců. „V Asii jsou schopní dosáhnout až třetinových nákladů oproti nám,“ informoval Žák.

Oproti šičce z Oděvního podniku je řezník, který pracuje na jatkách u Makovce, spokojený, vydělává a práce ho baví.„Makám na jatkách, je to dřina, ale peníze mám slušné,“ uvedl mladý řezník. „Chci zde zůstat co nejdéle, myslím si, že stejně placenou práci jen tak neseženu,“ nestěžuje si. Mladý muž odmítl uvést své jméno, nechce se prý zviditelňovat.

Ladislav Smékal, ekonom firmy Makovec, potvrdil, že průměrná mzda na jednoho zaměstnance dosahuje téměř dvaceti tisíc měsíčně. Jak však dodal, údaj je zprůměrňovaný i s platy vedení. „Mzdy se pochopitelně liší podle toho, jakou funkci ve firmě člověk zastává,“ sdělil Smékal.

Skutečnost, že mzdy u Makovce nemusí být nadprůměrné, doložil Adolf Tomandl, vedoucí oddělení poradenství na Úřadu práce v Prostějově. „V současnosti máme v nabídce dvě volná místa u firmy Makovec a nástupní mzdy jsou dvanáct a devět tisíc korun,“ řekl Tomandl.

Podle něj se tyto mzdy příliš neliší od toho, co berou šičky. „Inzeruje u nás asi dvanáct různých oděvářských firem a mzdy se pohybují od devíti do jedenácti tisíc,“ doplnil Tomandl. Podle něj šičky netrápí jen nižší mzdy, ale i potíže se zády, které jsou občasným důsledkem této profese.

Jak Tomandl dodal, nejsou dnes obory šička a řezník prostějovskou mládeží vyhledávané. „Děvčata raději hledají vyučení v oblasti služeb a kluci se učí hodně na kuchaře a automechaniky,“ vysvětlil Tomandl.