Za menší platí zájemci podle magistrátu tři sta korun na den, za větší pětistovku.

„Vůbec se zde nevyplatí prodávat. Chodí sem málo lidí a magistrátu platíme vysoké ceny," říká například prodejce zabíjačkových specialit.

S ním souhlasí také Radmila Zavadilová, která zná majitele jednoho ze stánků.

„Platí pět set korun za den. Myslím, že je to moc, hlavně například pro lidi, co nabízejí punč. Je jich zde hodně a jeden prodají za třicet korun," říká s tím, že se tak stánkařům nevyplatí dojíždět na prostějovský vánoční trh.

Opačného názoru je Ivan Čech, který se o trh v Prostějově stará.

„Vím, jaké jsou ceny jinde, bavím se totiž s trhovci z jiných míst. Tam jsou třeba ceny za třímetrový stánek tisíc korun na den a za stánky s občerstvením dokonce patnáct set. Bez problému to tam dávají a to v daleko menších městech jako jsou Kravaře, Valašské Klobouky nebo Kunštát," říká. „Na to, kolik v Prostějově žije obyvatel, jsou ceny nízké."

V Hradišti už za stovku na den

Ve srovnatelně velkých městech se platí za pronájem stánku různé sumy.

Například v severočeském Chomutově platí nejvíce, čtyři sta korun bez DPH za den, prodejci občerstvení.

Jiné tarify mají pořadatelé zdejších trhů pro řemeslníky či prodavače ozdob.

V Šumperku zase město stánky dražilo s vyvolávací cenou čtyř set korun na den. Nejvíce tak platí stánkař necelých třináct set korun denně, nejméně něco přes čtyři stovky.

Uherské hradiště nabízí prodejcům ceny od sta do patnácti set korun. Částky se určují podle zboží, nejvíce si zaplatí stánkaři s tvrdým alkoholem.

Radní: Vyhodnotíme klady a zápory

Město Prostějov nabídlo zájemcům o prodejní místo stejnou cenu, jako minulý rok.

„Navíc jsme výrazně snížili poplatek za uskladnění věcí. Problémem spíše je, že mnozí prodavači jdou raději do supermarketů a hypermarketů, kde před Vánoci vznikají také stánky. Jsou tam navíc v teple," říká náměstkyně primátora Ivana Hemerková.

„Každopádně po skončení letošních trhů uděláme vyhodnocení kladů a záporů, zjistíme ohlasy prodejců a začneme pracovat na přípravě příštích trhů. V jednání budou mimo jiné i ceny," ubezpečuje náměstkyně.