„Už dva roky vidím, jak tam někdy venkovní lampy nezhasínají ani ve dne. Je mi pětasedmdesát roků a takové mrhání penězi jsem nezažil. Obzvlášť teď, když je krize a šetří se i na matkách a dětech,“ vrtí hlavou Štefan Trn.

Odhaduje, že každá z tamních stožárových lamp může mít příkon okolo pěti set wattů.

„Je jich tam dvacet. Spotřebují statisíce wattů. A zákazníci to platí,“ vyjádřil se.

Vypravil se do Billy a opakovaně žádal, aby lampy zhasínali. Neuspěl.

„Řekli mi, že nemusím mít strach, že by náklady na svícení šly z jejich rozpočtu. Nevím, ale kdo jiný by za to měl zaplatit, než právě zákazníci a to v cenách nabízeného zboží,“ míní penzista.

Protože Billa jej nevyslyšela, obrátil se na policisty a městské úředníky.

„Ti mi řekli, že je jen na provozovateli, zda má rozsvíceno, nebo ne,“ pokrčil rameny.

Petr Rybníkář, inspekor Billy, zákazníky ubezpečuje: „Občasné denní svícení u marketu v Plumlovské ulici ceny nabízeného zboží nezvedne, stejně jako náklady na úklid či používaní služebních automobilů.“

Štefan Trn si dle jeho slov stěžuje už tři roky, a to kupříkladu na drahé jogurty, které dává do souvislosti s osvětlením.

Jak vůbec funguje osvětlení u Big Billy?

„Spínač s čidlem rozsvítí loga a lampy vždy, když je horší počasí,“ vysvětlil Rybníkář.

Na dotaz, zda jsou tyto spotřebiče úsporné, odvětil, že nikoli.

„Nevím ani o tom, že by se chystala nějaká modernizace. Ostatně, tuto problematiku řeší naše technické oddělení,“ poznamenal k tomu.

Jarmila Krebsová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí tvrdí, že je jen na obchodní strategii marketů, zda chtějí dávat peníze na zmíněné záležitosti. „My jim do toho nemůžeme mluvit,“ řekla.

Upozornila, že něco jiného by bylo, pokud by světla lamp a poutačů svítila lidem do oken. „Pak by šlo nápravu sjednat přes hygieniky,“ vyjádřila se. Štefan Trn přiznává, že v této souvislosti mu světla marketu nevadí.

Správné lampy svítí dolů

Na nebezpečí světelného smogu před nedávnem upozornil student prostějovského gymnázia J. Wolkera Tomáš Lázna.

„Zatím jsou v Prostějově vhodná svítidla jen kolem hvězdárny a snad u Intersparu. Bylo by dobré, kdyby podobná byla po celém městě,“ soudí.

Správné lampy jsou takové, které nesvítí do nebe,“ tvrdí student Tomáš Lázna. Poukazuje na to, že lidé, kteří spí v místnostech, kde není úplná tma, trpí více nádorovými onemocněními. Upozorňuje, že nadbytečné světlo narušuje i období přirozené aktivity a spánku zvířat.

Moderní světla jsou podle něj namířená dolů. Je to prý lepší nejen z hlediska ochrany zdraví, ale je to i ekonomičtější. Svítí totiž efektivněji. (rh)