Hostům se o desáté večer, kdy hospody obvykle zavírají, nechce zvedat ze židlí a strážníci tak mají plné ruce práce s rušením nočního klidu. Tak vypadá žhavé období v hospodách, restauracích a zahrádkách na Prostějovsku.

„Pije se hodně pivo a lidem se večer nechce domů,“ dosvědčil Václav Šíbr, jeden z majitelů hostince v Domamyslicích. „Zavíračku mám obvykle v jedenáct, ale lidé chtějí ještě hodinu dvě posedět,“ poznamenal. Čím mají štamgasti více popito, tím hůře se odchází, dodal.

„Rekordy ve spotřebě nápojů sice netrháme, ale to jen proto, že hodně místních odjelo na dovolenou,“ myslí si Renata Navrátilová z jedné prostějovské restaurace se zahrádkou v centru. Vyjma národního nápoje, piva, tu během parných dní plní sklenice nejčastěji kofolou, perlivými i neperlivými vodami, džusy a na odbyt jde také frapé. Klasická káva prý vůbec netáhne.

„Každý chce do nápojů led,“ nechal se zase slyšet majitel známého baru v Prostějově Martin Hudeček.

Že mnozí hasí žízeň pivem, potvrzuje servírka z restaurace na Újezdě. „Pije se desítka i dvanáctka, hodně oblíbená je kofola, ale také pito,“ vyjmenovala s tím, že už odpoledne je podnik napěchovaný k prasknutí. Má přitom stejnou zkušenost jako její kolegové z jiných hospod: návštěvníci po zavírací hodině rozhodně nespěchají s návratem domů.

Plné ruce práce mají se štamgasty, jimž v letních dnech stoupá alkohol více do hlavy, prostějovští policisté. Ti každý týden odvezou na záchytku do Šternberka jednoho až dva opilce. Mnohem častěji než v jiných obdobích roku také zaznamenávají rušení nočního klidu.

„Podobných incidentů v létě samozřejmě přibývá. Lidé pod vlivem alkoholu narušují častěji veřejný pořádek a nezřídka ruší i noční klid. Policisté řeší přibližně osm až deset takových případů týdně,“ přiznal šéf městských policistů Jan Nagy.

Na náměstí T. G. Masaryka pokřikoval nedávno o půl třetí ráno alkoholem posilněný mladík pod okny své přítelkyně a dožadoval se její přítomnosti. Vzbudil sousedy i rodinu dívky. Další případ rušení nočního klidu se stal v areálu bývalého Agrostroje, kde v jedné z dílen probíhala veselá oslava.

„Sousedy v těchto dnech obtěžovaly v noci také dvě ženy, které u hostince na Husově náměstí řešily velice hlasitým způsobem své rodinné problémy,“ informovala Jana Adámková z prostějovské městské policie.

ZDE > PŘEČTĚTE SI DALŠÍ AKTUÁLNÍ ZPRÁVY Z PROSTĚJOVSKA