„Uvažujeme o provozu s přibližně dvacítkou zaměstnanců. Nyní sháníme kulatinu. V listopadu chceme začít řezat piliny pro vlastní výrobky,“ nechal se slyšet Jan Vařeka, ředitel pily Javořice. Podle jeho vyjádření by se mělo jednat hlavně o udržovací provoz, který by měl usnadnit plánovaný rozjezd celé pily.

Společnost poslali do úpadku její věřitelé. Ti se začátkem letošního června na schůzce u Krajského soudu v Brně rozhodli dát firmě šanci. Její vedení mělo připravit program reorganizace společnosti. Na jeho provedení dostala pila sto dvacet dní. Tato lhůta uplynula, Javořice však od soudu dostala dalších sto dvacet dní.

„Zažádali jsme o prodloužení termínu a ve spolupráci s poradenskou společností stále hledáme partnera, s nímž bychom pilu mohli rozjet,“ informoval Jan Vařeka.

Dostali další šanci

Krajský soud v Brně této žádosti vyhověl.

„Soud prodloužil lhůtu k předložení reorganizačního plánu o sto dvacet dní. Odhaduji, že by měl být schválen už začátkem příštího roku,“ sdělil soudce Jan Kozák. Jako důvod vyhovění žádosti soudce uvedl vyrovnání veškerých závazků vůči zaměstnancům, k čemuž došlo díky prodeji části areálu v Bystřici pod Hostýnem.

„Dlužník uzavřel poradenskou smlouvu s finskou společností PÖYRY, která by měla oslovovat zájemce o investici do pily ve Ptení. Výstupy by se pak měly promítnout do chystaného reorganizačního plánu,“ zdůvodnil Jan Kozák.

Krajský soud rovněž přihlédl k tomu, že jedním z podkladů pro plán by měly být právě hospodářské výsledky provozu pily.

„Relevantní data za více než jeden měsíc provozu lze očekávat nejdříve v průběhu prosince,“ uzavřel Jan Kozák.

Shrnutí

Javořice je od konce dubna v úpadku. Za jejím zavřením, k němuž došlo zhruba před necelými dvěma roky, stojí podle Vařeky především komplikované vztahy s firmou Lesy České republiky. Na potížích Javořice se však zásadně podepsala i hospodářská krize a nezájem o dřevo na světových trzích. Podnik propustil svých více než dvě stě pracovníků k loňskému září. Své závazky k nim už vyrovnal. Pokud se nepodaří zrealizovat plán restrukturalizace, hrozí společnosti rozprodej.