Duší podniku byla zastupitelka obce Koválovice-Osíčany Jaroslava Horáková a její pravou rukou pracovnice obecního úřadu Ludmila Topinková. Zlatým hřebem se stala přehlídka svatebních šatů z půjčovny společenských a svatebních šatů Zuzany Jaškové z Osíčan.

Ženy se snažily představit oddavky v různých dobách i podobách. „Chtěly jsme letos udělat něco jiného.Vždycky tady byly perníčky nebo vánoční ozdoby. Tak nás napadlo zkusit udělat výstavu o svatbách,“ zmínila se Jaroslava Horáková, která během příprav sesbírala po místních domech mnoho svatebních fotografií mapujících celé dvacáté století i současnost.

Na zažloutlých snímcích bylo možné spatřit dámy v helmovitých kloboucích z dob němého filmu i pány s buřinkou či nonšalantním kloboukem. Po nich přicházely na řadu modely z dob válečných a z éry budování socialismu. V sedmdesátých letech se pánům rozšířily kalhoty do zvonu a na fotografiích z porevoluční doby už začala vystrkovat růžky avantgardní nespoutanost.

Překvapila i svatební tabule s dortem

Kromě fotografií zaujala také slavnostně vyzdobená svatební tabule s dortem. Tu a tam se dalo uzobnout svatební cukroví. Celá výstava byla protkána průvodním slovem, takže se lidé o svatebních zvyklostech v různých dobách mohli i něco dočíst.

Na módní přehlídce se představila řada modelů klasických, ale také v retro či moderním stylu. Místní modelky si oblékly šaty jednoduchých střihů i toalety s volánky a vlečkou.

„Chtěla jsem ukázat, že svatební šaty nemusí být jenom bílé,“ vysvětlila Zuzana Jašková, jejíž kolekce hýřila barvami. Vedle růžové a modré se objevila také červenobílá kombinace nebo barvy ohně, tedy rudá s oranžovou.

Před kulturním domem dělaly svatebním modelům kulisu vyzdobené a nablýskané automobily. Nová oktávie, ale i noblesní veterán Walter z roku 1928, který už sám o sobě budil zaslouženou pozornost.

Výstava s přehlídkou přilákala velké množství lidí, kteří nadšeně aplaudovali modelům i organizátorkám. „To by se dalo vdávat každý rok,“ povzdechla si jedna z návštěvnic.