„Tak nevím. Máme se oba přehlásit do té naší novostavby, aby mělo miminko bydliště hned v Prostějově, nebo si má manželka nechat trvalý pobyt v Brně,“ uvažoval Jindřich Dvořáček, který staví dům na okraji města.

Nově narozené děti totiž mají automaticky zapsáno bydliště matky.

„Dříve bylo možné ve výjimečných případech nechat zapsat dítě hned na adresu otce, ale teď už to nejde,“ vysvětlila prostějovská matrikářka Jana Holubková.

Peníze, přívěšek i ponožky

Prostějov podporuje při vítání občánků rodiče dvěma tisíci korunami. Kromě nich dostane maminka ještě kytku a památníček. Stejnou částku a drobný dárek s kytkou dostanou rodiče v Kostelci nebo v Plumlově.

Památníček a květiny jsou samozřejmostí i v Němčicích nad Hanou.

„U nás ale dostane občánek místo peněz zlatý přívěšek se znakem města,“ upozornila němčická matrikářka Věra Matoušková. Vedení města se zlatý šperk zdál vhodnější než peníze. Na rubovou stranu si navíc mohou rodiče nechat vyrýt třeba iniciály svého dítěte.

Peněžními dary nerozmazlují děti ani v Konici.

„Rodiče dostanou fotografie z obřadu a miminko taštičku s dárky. Někdy je to knížka, leporelo, říkanky, jindy zase třeba lahvičky na pití nebo ponožky,“ vysvětlila konická matrikářka Pavlína Ošlejšková.

Pokud tedy chce pro své dítě pan Dvořáček nějaký kapitál do začátku, neměl by s přihlášením manželky do Prostějova váhat. Úřad městské části Brno–střed totiž dává kojencům do vínku na památku plyšovou hračku. Podobně je tomu i v jiných krajských městech.

Olomouc? Deka a památník

„Finanční dary si nemůžeme dovolit. Máme kolem tisíce dětí ročně. Rodiče dostávají jako dárek dětskou deku s žínkou a pamětní knížku. Někdy přibudou ještě dárky od sponzorů,“ prohlásila Marie Romanovská, která má v Olomouci vítání občánků na starosti.

V Prostějově se ročně narodí kolem pěti set dětí, v celém okrese je to přibližně dvakrát tolik.