„Poznala jsem před revolucí ve Vizovicích lidi, kteří mě k tomu přivedli. Později se změnila politická situace a přišla mi pozvánka od zdejších kulturních pracovníků. Od té doby sem jezdím vyrábět, vystavovat a prodávat. Takže je to pro mě teď pětadvacátý ročník," usmívá se Marie Cetkovská, když si předchystává další figurku. Před ní na stole jich jsou desítky. Některé mají v průměru jen několik centimetrů, jiné by se nevešly do kapsy.

Stejně různorodé jsou však i motivy. Některé figurky představují zvířata, jiné zase nadpozemské bytosti a další jsou spíše pro praktické využití. Například svíčky.

„Mám zde třeba ježka, ryby, hvězdy a také další vánoční ozdoby. Dělám ale třeba i ozdobné věnce na stůl," vypočítává Marie Cetkovská, která podle svých slov o nápady nemá nouzi.

„Dělám například takovou tu vánoční klasiku. Ale také ježky, kteří jsou odnašeči nemocí. Hodně jsou ale oblíbené a kupují se třeba zvonečky a podkovy," usmívá se žena, která na jarmark dojela z Malého Hradiska. Dlouholeté zkušenosti jsou na její práci vidět. Postavičky jsou propracované do detailu, v práci navíc neustává během rozhovoru.

Po otázce na to, zda je výroba vhodná i pro méně trpělivé lidi, odpovídá, že ne.

„Dlouho se zpracovává těsto, tři až šest hodin. poté se ještě potírá rozšlehaným vajíčkem. A nakonec se vše strčí do trouby, kde se to další čtyři hodiny zhruba na sto padesát stupňů peče. Ne, není to práce pro netrpělivce," říká Marie Cetkovská a pouští se do vykrajování dalšího těstového výrobku.

V tu chvíli už začínají přicházet zvědavci a případní nakupující. Brzy sedmdesátiletá Marie se hned má co otáčet a ukazuje, že tento koníček je nevhodný jak pro netrpělivé, tak pro lidi, kteří chtějí mít pokojné stáří.