Rodačka z Prostějova byla v 80. letech označována za jednu z nejkrásnějších žen světa. Deset let byla tváří firmy Estée Lauder a objevila se na více než třech tisících obálkách módních magazínů po celém světě. Na přehlídkových molech se Pořízková, která ve světě používá jméno Paulina Porizkova, přestala objevovat koncem 90. let, módní průmysl však o ni stále jeví zájem. Po konci kariéry modelky se začala věnovat filmu a objevila se v téměř dvacítce snímků. Je také autorkou několika knih.

Pořízkovi emigrovali v srpnu 1968 několik dní po příchodu vojsk Varšavské smlouvy. Odjeli na motorce, bez věcí. Pavlínu, které byly tři roky, nechali u babičky a věřili, že se jí podaří dostat ven. Za svou novou vlast si vybrali Švédsko, získali práci. V Československu jim zabavili majetek a odsoudili je za nedovolené opuštění republiky. Opakovaně žádali československou vládu, aby dceři povolila odjet za nimi, avšak bezvýsledně.

V roce 1971 dokonce zahájili hladovku, měli podporu švédských občanů i médií, ale ničeho nedosáhli. V zoufalství vyslechli nápad švédských pilotů, že dceru unesou. První pokus ztroskotal na tom, že se s Pavlínou nedomluvili, podruhé bez vědomí manžela letěla tehdy těhotná Anna. Státní bezpečnost však o akci věděla, piloty i Annu zadržela a ve snaze rozbít rodinu jí umožnila návrat k rodičům a dceři. Zastaveno bylo i její trestní stíhání.

Jiří Pořízka se znovu za pomoci švédských kolegů pokusil o únos, ale upravené automobily odhalili pohraničníci. Anna znovu žádala o vystěhování za manželem, dostala ho až v roce 1974. Pavlíně bylo tehdy devět let a otce neviděla šest let.

„Vlastně jsem v tu chvíli vůbec netušila, že tím skončila má nevinná životní etapa," vzpomínala. Rodiče se ale po setkání celé rodiny brzy rozešli a Pořízková také zažila šikanu ve škole.

Na stránkách renomovaných časopisů

Osudový zlom nastal, když pózovala kamarádce, která toužila být fotografkou. Snímek poslala do agentury Elite, kde se setkala s velkým úspěchem.

V roce 1984 se objevila jako první dívka ze střední a východní Evropy na titulní stránce časopisu Sports Illustrated a následovaly Playboy, Vogue, Elle, Harper's Bazaar a další prestižní magazíny. Časopis People ji zařadil mezi padesátku nejkrásnějších lidí na světě, Harper's Bazaar dokonce do desítky nejkrásnějších žen světa. Dlouhodobě také spolupracovala s firmou Escada, kterou založila v roce 1978 v Mnichově bývalá modelka domu Christian Dior Margaretha Leyová, původem Švédka.

Ke svému úspěchu kdysi poznamenala, že za to vděčí zřejmě své krátkozrakosti. Do fotoaparátu prý musela vždycky trochu mžourat a snažila se zaostřit, a tak vznikl její slavný „nepřítomný a tajemný" pohled. V roce 1993 ukončila svůj pohádkový kontrakt s firmou Estée Lauder, jejíž tváří byla deset let.

„Jsem velice vděčná té šanci, kterou jsem měla. Dalo mi to peníze, slávu a styl života," řekla modelka. Současně si také posteskla: „Vzalo mi to sebevědomí, protože člověk nemůže být v takové práci bez toho, aby se pořád s někým srovnával… Pro mladou ženu je trochu smutné, když je to celý její život." Odvrácenou stranou jejího na první pohled úspěšného života byly rovněž deprese a drogová závislost. Úzkostmi prý trpěla od dětství a až v dospělosti se začala léčit.

V komedii Její alibi

Jako herečka se objevila například v známé detektivní komedii Její alibi a nebo v kultovním snímku Emira Kusturici Arizona Dream, ve kterém si zahrála po boku Johnnyho Deppa a Faye Dunawayové. Je také spoluautorkou knížky o dobrodružstvích malého švába (Příběhy švába Ralfíka) a na svém kontě má autobiografický román Léto modelky, který vyšel i česky. Krátce se také objevila v porotě populární americké televizní reality show America's Next Top Model.

Středem jejího zájmu je nyní rodina. V roce 1989 se jejím manželem stal rocker ne zrovna přitažlivého vzhledu – Ric Ocasek, rodilý Američan s českými předky. S členem někdejší skupiny The Cars, se kterým se seznámila ve svých 19 letech, když byl ještě ženatý, má dva syny Jonathana a Olivera. Její synové prý sice česky neumí, ale Česko milují.

Do své rodné země se Pořízková vrací ráda, ale jen zcela výjimečně. Loni v říjnu za velkého zájmu veřejnosti i médií představila v Praze knihu Martiny Formanové Případ Pavlína. Kniha manželky slavného režiséra Miloše Formana vypráví dramatický příběh rodiny Pořízkové a setkání se čtenáři se zúčastnila také matka Pořízkové Anna.