Rezignace prostějovského primátora

Miroslav Pišťák

V neděli 13. září u příležitosti hodů rezignoval prostějovský primátor Miroslav Pišťák. Důvodem měl být čtvrtmilionový dar od firmy, který měl použít na vlastní propagaci. „Nechci, aby se pseudokauza dotkla města Prostějova. Aby bylo z celé věci město vynecháno, rozhodl jsem se rezignovat," uvedl Miroslav Pišťák. Na jeho místo nastoupila Alena Rašková.

Nalezení evropské rarity u Brodku

Archeologické naleziště u Brodku u Prostějova a jeho poklady

Archeologům se v dubnu podařil unikátní nález. U nájezdu na R46 v Brodku u Prostějova objevili stavbu starou tisíce let, která lidem zřejmě sloužila jako shromaždiště, svatyně, či dokonce kalendárium. Podle odborníků se jedná o objev evropského významu. „Nález se odlišuje od všeho, co známe," řekl Pavel Fojtík z prostějovské pobočky Ústavu archeologické památkové péče v Brně.

Vítězství Nikase na Velké pardubické

Marek Stromský v cíli 125. Velké pardubické

Vítězem Velké pardubické se stal 11. října kůň Nikas ze stáje trenéra Stanislava Popelky. Ta sídlí ve Hvozdu na Prostějovsku, kde trenér vycvičil i letošního šampiona, na něhož byl před závodem nelichotivý sázkový kurz 21:1. „V posledních sezonách jsme ho šetřili, ale on moc přípravných dostihů nepotřebuje," uvedl Stanislav Popelka. Kůň udělal radost také majiteli Petru Kupkovi ze Stínavy.

Soud s Františkem Tuhým

Bývalý šéf OP Prostějov - František Tuhý

Za zpronevěru více než 26 milionů korun poslal 3. února Krajský soud v Brně bývalého generálního ředitele zkrachovaného Oděvního podniku (OP) Prostějov Františka Tuhého na pět let do vězení s ostrahou. Exšéf někdejšího oděvářského gigantu navíc nesměl deset let zastávat vrcholnou manažerskou funkci. František Tuhý se odvolal a Vrchní soud v Olomouci ho v červnu zprostil obžaloby.

Rozsudek v kauze Manthellan

Vizualizace Galerie Prostějov

Smlouva o smlouvě budoucí mezi prostějovskou radnicí a olomouckým investorem Manthellan, v jehož režii má ve městě vzniknout namísto Kulturního a společenského domu v Komenského ulici velké obchodní centrum, je neplatná. Rozhodl o tom 20. května prostějovský okresní soud. Žalobu o zneplatnění smlouvy podal Prior, podle kterého nebyly dodrženy zadávací podmínky výběrového řízení.

Demolice jezdeckých kasáren

Jezdecká kasárna v Prostějově

Prostějovští zastupitelé na svém jednání 2. listopadu rozhodli, že hlavní budova jezdeckých kasáren půjde k zemi. Opozice chtěla s rozhodnutím o definitivním vyřešení otázky více než sto let staré budovy počkat do doby, než bude zcela jasné, co by se na místě mohlo vybudovat, a navrhovala odložit hlasování. To se jí však spolu s návrhem na referendum nepodařilo prosadit.

Otevření Alzheimer centra

Slavnostní otevření domova se zvláštním režimem pro seniory trpící Alzheimerovou chorobou, chráněného bydlení a odlehčovací služby pro seniory a lidi se zdravotních postižením v areálu Centra sociálních služeb

V Prostějově slavnostně otevřeli 25. srpna zrekonstruovanou budovu, která nabízí služby pro dvacet devět nemocných. Od září začal fungovat v Centru sociálních služeb v Lidické ulici domov se zvláštním režimem pro seniory, u kterých byla diagnostikována Alzheimerova choroba, chráněné bydlení a odlehčovací služba pro seniory a lidi se zdravotním postižením.

Zemřel olympionik Otokar Hořínek

Otokar Hořínek

Smutná zpráva dostihla 8. června Prostějov a celý sportovní svět. V šestaosmdesáti letech zemřela legenda sportovní střelby Otokar Hořínek. Stříbrný medailista z olympiády v Melbourne byl sedmnáctinásobným mistrem republiky a přepsal rovných devět rekordů. Trénoval také československou reprezentaci žen a juniorů i jednoho z nejúspěšnějších československých střelců Jana Kůrku.

Výbuch kanalizace v Držovicích

Výbuch plynu v držovické kanalizaci

Držovicemi otřásl 8. prosince po třetí hodině odpoledne hlasitý výbuch. Z dosud neznámých příčin explodoval v ulici Gorkého plyn v kanalizaci. „Je hlavně obrovské štěstí, že se nikomu nic nestalo," uvedla starostka Držovic Blanka Kolečkářová. Po příčinách výbuchu odborníci stále pátrají. Do vyšetřování se už zapojili i kriminalisté kvůli podezření, že explozi mohl někdo zavinit úmyslně.

Medaile od ministra

Eva Suchánková z Prostějova je významnou osobností speciálního a uměleckého školství a ochotnického divadla

Za dlouhodobou vynikající pedagogickou činnost získala Eva Suchánková z Prostějova Medaili Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy I. stupně. Z rukou ministra Marcela Chládka si ji převzala koncem března v Praze.

Opakování komunálních voleb

Obecní volby v Tvorovicích

Čtrnáctého března se lidé ze čtyř obcí znovu sešli u volebních uren. Hruška, Mořice, Slatinky a Tvorovice si zopakovaly volbu do obecních zastupitelstev. Za opakované volby mohly různé důvody, například složení mandátů.

Otevření průtahu Výšovicemi

Slavnostní otevření zrekonstruovaného průtahu Výšovicemi

Ve Výšovicích po roce oprav slavnostně otevřeli 22. června průtah obcí. Děravá a záplatovaná silnice dostala nový povrch, změny se dotkly také chodníků lemujících hlavní komunikaci v obci. Stavba stála padesát šest milionů korun.

Prestižní ocenění Prostějova

Město Prostějov dostalo od agentury Moody's ocenění v podobě nejvyšší možné známky hodnotící hospodaření magistrátu.

Prostějov se může od 8. dubna pyšnit prestižním oceněním. Agentura Moody's mu udělila za hospodaření nejvyšší známku, jakou lze v České republice získat. Město se tak stalo jediným v republice, které na hodnocení AAA.cz dosáhlo.

Odchody z klubu ANO

František Jura a Marcela Župková (ANO 2011)

Opoziční zastupitelský klub ANO v Prostějově se stal v červnu o dva členy chudším. Vystoupili z něj František Jura a Marcela Župková. František Jura jako jeden z důvodů pro své rozhodnutí uvedl dlouhodobé neshody v názorech. Oba zastupitelé však nadále zůstali v hnutí.

Návštěva ministra Němečka

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček na návštěvě nemocnice v Prostějově

Návštěvu ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka zažila 30. ledna prostějovská nemocnice. Přijel si prohlédnout centrum sportovní a preventivní medicíny, ale také podebatovat o záměrech Severomoravské nemocniční, která nemocnici vlastní.