„My je od vás vykoupíme za nejvyšší cenu,“ tvrdili v letáku a slibovali, že prodávajícím v pátek v centru obce vyplatí 550 korun za gram 24 karátového zla­ta.

Dopoledne přijel před obecní úřad osobní automobil, který měl na okénku vylepený pouták o výkupu zlata a nabízel i označení firmy.

„Přišel jsem jen zeptat, na kolik by to přišlo,“ sdělil šoférovi vozu jeden z místních seniorů. Z kapsy vytáhl nějaké drobnosti. Odborník je prozkoumal a majiteli vrátil.

Ten den byznys v Olšanech výkupce neudělal. Přesto tvrdí: „Lidé v okolí Prostějova zlato prodávají dobře, mnohem lépe než třeba na Přerovsku.“

Hned dvě stě gramů žlutého kovu se mu prý podařilo získat od klientů ve čtvrtek.

„Zlaté zuby po svých blízkých lidé často prodávají kvůli tomu, že jim už nejsou k ničemu. Dnešní zubaři totiž místo tohoto kovu používají často keramiku nebo nerez,“ zmínil se brněnský výkupce Michal.

Prodala zlato, měla prý na lázně

Přicházejí k němu i ti, kteří prodejem cenností řeší nedostatek peněz. „Jedna paní mi přinesla zlato a stříbro za nějakých patnáct set korun. Peníze potřebovala, aby si mohla zaplatit pobyt v lázních,“ popsal.

Výkup stříbra ale nyní pro obchodníky ani prodejce dle jeho slov smysl nemá. „Výkupní cena tohoto kovu je teď hodně nízká,“ vysvětlil Michal.

Není cena jako cena

Jakou aktuální výkupní cenu zlata nabízí jiná brněnská firma, než pro kterou pracuje zmíněný výkupce?

„U nás gram čtyřiadvaceti­karátového zlata vykupujeme za devět set osmdesát osm korun za gram,“ informovala Kateřina Nováková.

Popsala, že v jejich kamenné provozovně přinesené zlato roztaví a následně zjistí jeho skutečnou ryzost. Teprve pak prodejcům vyplatí adekvátní sumy.

„Podomní výkupci ryzost přesně neurčují. Napomoci jim může jen použití prubířského kamene – buližníku,“ zmínila se.

Nováková zdůraznila, že je jen na klientech, zda se rozhodnou využít mobilní výkupce, nebo zda kvůli prodeji zlata vycestují do kamenných prodejen ve městech.

Zlato využívají nejen šperkaři, lékaři či elelektrotechnici, ale i skláři. V České republice jsou zlaté žíly ve středních Čechách, v Krušných horách a Jeseníkách.