„Jsem tu dnes poprvé. Strýc říkal, že je v Pasece studená voda, ale není to pravda. Navíc areál je nádherný a nabízí vyžití pro malé děti,“ hodnotila ve středu před polednem mladá maminka v zastíněném koutku pro nejmenší návštěvníky, kde si hrála v písku její dcera.

Oceňovala, stejně jako většina ostatních návštěvníků přírodního koupaliště v Pasece, vodu v bazénech, která neobsahuje žádnou chemii a neplavou v ní ryby jako v přírodních vodách. Čištění zde zajišťuje biologická zóna, přesněji rostliny a jejich kořeny, také písek, ve kterém rostou.

Koupání v Pasece - 17. srpna 2022

Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Bedlivé hlídání teploty vody

Aby systém bio čištění správně fungoval, musejí provozovatelé při současných třicetistupňových vedrech bedlivě hlídat teplotu vody. Jde o to, že při vyšších teplotách se ve vodě bez chemie více množí zelené řasy. Aby se nemnožily příliš a voda nebyla zakalená, musí se přidat užitečné bakterie častěji. Ty uberou řasám živin.

Kamera na koupališti v Litovli slouží k propagaci a poskytuje přehled o obsazenosti vyhlášeného koupacího biotopu.
Fronta u zmrzlinárny i koupaliště on-line. Co vše taky ukazují kamery

Kolem 25. července, kdy třicítky spalovaly Olomoucko více dní v řadě, se už teplota vody v Pasece blížila 26 stupňům. „To už je pro nás špatně. Musíme ‚chladit‘, aby biologická zóna byla účinná. Stačí včas připustit trochu studené vody ze studny,“ popsala opatření místostarostka obce Taťána Šlešková.

Podle ní už dávno neplatí, že je voda v Pasece studená, protože v koupacím biotopu je voda stále v oběhu a má šanci se prohřát. Při teplotách vzduchu mezi 25 a 30 stupni má bazénová voda od 23 do 25 stupňů Celsia. „Letos v červenci říkali místní, kteří mají možnost srovnání, jak je voda na koupališti teplá, až moc teplá,“ usmála se místostarostka.

Láká lidi z širokého okolí

Pasecké biokoupaliště si za šest let od otevření našlo oblibu nejen mezi místními a lidmi z blízkého okolí. Do obce v podhůří Nízkého Jeseníku jezdí v létě za osvěžením i lidé z měst. Láká bio kvalita a komorní prostředí.

Na koupacím biotopu v Laškově instalovali jako zastínění kovové konstrukce pro popínavou rostlinu, zatím je provizorně pokrývá plachta, 23. července 2022
Odvaha na koupališti v Laškově: stín dělají kovové "stromy". Jako v Singapuru

„Máme vyžití pro děti, zastínění zelených ploch, lehátka poskytujeme zdarma. Je tady klid a na relaxační plochy není vidět z cesty, což mnozí prý také oceňují,“ zvala místostarostka.

Koupaliště v Pasece zároveň patří mezi nejlevnější v Olomouckém kraji. Za celodenní pobyt v areálu zaplatí dospělý návštěvník 60 korun, dítě od 3 do 15 let 30 korun. Za skupinové vstupné zahrnující jednoho dospělého a až tři děti účtují 100 korun. Po 17. hodině přijde osvěžení v biotopu jen na 20 korun.

Odborníci z olomoucké kliniky tělovýchovného lékařství otestovali nanuky.
Experti z kliniky tělovýchovného lékařství otestovali nanuky. Výsledek?

Nejdřív tropy, potom déšť

Podle aktuální předpovědi počasí budou odpolední teploty překračovat 30 stupňů ještě ve čtvrtek, kdy má být až 35, a v pátek. V sobotu se o 10 stupňů ochladí a taky zaprší. „Bude oblačno až zataženo, na většině území občasný déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Nejvyšší denní teploty budou 21 až 25,“ informoval Václav Smolka z ostravského regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

V neděli bude podle meteorologa podobně: oblačno až zataženo, místy občasný déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky. „Během dne ustávání srážek a protrhávání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 16 až 12, nejvyšší denní teploty 21 až 25.“