„Přestože k případům rodinného násilí vyjíždíme několikrát do týdne, žádného násilníka jsme od začátku roku zatím z domu nevykázali. Většinou šlo totiž o facky nebo menší napadení, která se řeší ve správním řízení jako přestupek proti občanskému soužití,“ uvedla prostějovská policejní mluvčí Alena Nedělníková.

Podle zákona mohou policisté násilníka vykázat teprve tehdy, když osobu ve své domácnosti těžce zraní nebo se lehké napadání opakuje. To nahrává především surovcům, kteří své oběti týrají s vědomím, aby po jejich fyzických útocích nezůstaly žádné stopy.

„Teprve v případě, že se násilí opakuje, stupňuje nebo nějak vyhrotí, můžeme násilníka vykázat na deset dní z bytu. Výjimkou je samozřejmě ublížení na zdraví, to násilníka vykážeme okamžitě. Pokud se vytrvale vrací, dopouští se trestného činu, za což mu hrozí i vězení,“ poznamenala policejní mluvčí.

Prostějovští strážníci řešili o prázdninách mnohem více případů spojených s fyzickým násilím mezi rodinnými příslušníky než obvykle.

„Je to tím, že v letních dnech se lidé častěji napijí. Většinou byl útočník pod vlivem alkoholu,“ konstatovala Jana Adámková z prostějovské městské police.

„Tento týden jsme například šetřili incident, kdy manžel zfackoval manželku, s níž je v rozvodovém řízení. Žena na něj podala oznámení a případ se bude řešit u přestupkové komise,“ popsala Adámková.

Napadení přítelkyní hlásil městským strážníkům i pětadvacetiletý muž z Prostějova. „Žena jej v nestřeženém okamžiku několikrát zpohlavkovala,“ dodala Jana Adámková.