„Zastavujeme stavební řízení na stavbu přívod plynovodu pro špičkový zdroj,“ sdělil na úřední desce Jan Košťál, vedoucí stavebního úřadu v Prostějově.

Špičkový zdroj je zařízení na získávání elektrické energie ze zemního plynu, jež dodává proud do sítě jen zřídka, když třeba nejsou v provozu větrné či solární elektrárny rozmístěné po celé republice.

S projektem výstavby zařízení na přeměnu plynu v elekrickou energii a teplo přišla v roce 2008 třinecká firma Moravia Energo. Od Prostějova vykoupila při výpadovce na Bedihošť pozemky o rozloze dvou fotbalových hřišť. Chtěla na nich vybudovat paroplynovou elektrárnu a špičkový zdroj.

„Stavební práce zahájíme příští rok,“ prohlásil v červnu roku 2008 předseda představenstva společnosti Moravia Energo Bohuslav Bernátek. Na počátku roku 2009 ovšem firma zkrachovala. Projekt výstavby špičkového zdroje pak na jaře roku 2010 získala společnost GAMA Investment.

Ovzduší prý neutrpí

Pokud se tento investor odhodlá stavět, ovzduší prý nijak zvlášť neutrpí.

„Vyplývá, že provoz zdrojů paroplynového cyklu a špičkového zdroje elektrické energie nebude za běžných provozních podmínek znamenat pro město Prostějova jeho okolí nadměrnou imisní zátěž a jeho provozem nebude docházet k překračování imisních limitů,“ konstatoval Miroslav Kučera z oddělení ochrany ovzduší Krajského úřadu Olomouckého kraje.

Martina Cetkovská, vedoucí prostějovského odboru životního prostředí, již dříve upozornila na nutnost omezit prašnost při budování nových teplovodů.

Moravia Energo totiž plánovala, že položí teplovody o délce deseti kilometrů. Odpadní teplo mělo vytápět školy, instituce a bytové domy ve vlastnictví města.

Co na to zástupci města?

„O nabídce nového investora v této oblasti nevím,“ vyjádřil se Vladimír Průša, ředitel Domovní správy Prostějov a odkázal na prostějovského starostu Miroslava Pišťáka.

„Velmi neoficiální jednání o tomto řešení dodávek tepla pro město jsme s investorem vedli,“ nechal se slyšet Miroslav Pišťák.

Prostějovský místostarosta Zdeněk Fišer míní, že vést teplo daleko od zdroje je v dnešní době natolik drahé, že se spotřebitelům nevyplácí.

„Vždyť skoro každý družstevní dům už má svůj vlastní kotel,“ argumentuje.