Podle rodícího se územního plánu by měl totiž v areálu kasáren vyrůst park a spolu s bydlením pro seniory a snad i multifunkční ha­la.

„To u nás v Parlamentu není nového vůbec nic. Do slibované rekonstrukce střechy se město nepustilo. A my dál žijeme v plísních," krčí rameny nájemnice Petra. Popisuje, že domovní správa jim nechala loni na podzim ošetřit byt přípravkem proti hnilobám.

„Teď už máme stěny opět porostlé černými plísněmi. A nerostou nám jako dosud na záchodě, v koupelně a kuchyni, ale máme je už i na chodbě," povzdechla si Petra.Bydlení v prostějovském Parlamentu - vlhko, plíseň a padající omítka

Obouchaná omítka

Zatímco zevnitř barák ve vlastnictví magistrátu porůstají plísně, zvenku přichází o omítku.

„Omítka odpadávala dolů na chodník. Tak sem přišel jeden pán s kladivem a obouchal stěnu až na cihly. To je jejich řešení problému," vrtí hlavou nájemnice Petra.

Řešení? Není

Popisuje, že volání nájemníků po rekonstrukci domu se vleče již druhé volební období. Ani za starosty Tesaře (ODS) ani primátora Pišťáka (ČSSD) však žádný výrazný posun nenastal.

„Jejich představa o tom, že se dům přebudujeme, je naivní. Nejsou na to peníze," vzkázal například Miroslav Pišťák na počátku roku 2011 a naznačil, že nejlepší by bylo snad dům prodat.

Ředitel Domovní správy Prostějov Vladimír Průša připomněl, že oni mohou řešit pouze drobnou údržbu.Bydlení v prostějovském Parlamentu - vlhko, plíseň a padající omítka

„O větších investicích do majetku města se rozhoduje v rámci rozpočtu magistrátu. A v něm pro letošní rok není žádná částka určená pro rekonstrukci tohoto činžovního domu," nechal se Průša slyšet.

Levnější nájemné alias držhubné

Partajím žijícím ve vlhkých a zaplísněných bytech město alespoň snížilo nájmy. Za metr čtvereční tam platí 26 korun, tedy zhruba polovinu obvyklé činže.

„Je to takové držhubné," krčí rameny nájemnice Petra. Míní, že partaje by se opět měly sejít a připomenout městu, aby barák s pětačtyřiceti byty konečně pořádně řešilo.

K tématu jsme napsali:

12.1.2011 Opravte parlament, plesniví nám před očima! vzkazují nájemníci městu

9. 3. 2011 Rodinám z plesnivého parlamentu klesl nájem o polovinu

12.12 2011 Město si zbytek svých bytů nechá, ale do větších oprav se nehrne