Prostějovský starosta Jan Tesař změnu prozatím odmítá, jak však dodává, co bude výhledově, neví. Město nemůže vlastníka nemovitého majetku přinutit k jeho odprodeji. Hrozí tedy, že se lidé parku nikdy nedočkají?

„O změně územního plánu v této oblasti se v současnosti neuvažuje, co bude v budoucnu, to se dá těžko říct. Město má nový územní plán vypracovat do roku 2011,“ vyjádřil se prostějovský starosta Jan Tesař. Ohledně sumy, kterou radnice může za pozemky nabídnout, podotkl, že za metr půdy určené pro park se platí obvyklá cena, kterou určuje cenová mapa. Jak dodal, buď se město s vlastníkem domluví, nebo ne.

„O nějakém vyvlastnění z důvodu veřejného zájmu nemůže být řeč, to se v našem regionu ještě nestalo,“ podotkl Tesař. Jak doplnil, stav, kdy se město s vlastníkem nedomluví, může vést k dlouhodobě patové situaci.

„Se všemi vlastníky půdy, na které má stát nový městský park u Hloučely, jsme jednali,“ uvedl Miroslav Grepl, vedoucí odboru správy majetku města. Jak doplnila Kateřina Suchánková, jedna z jeho podřízených, nikdo z vlastníků půdy za stájí Cavallo neměl o prodej půdy městu zájem. „Realmaxus navíc požádal o změnu územního plánu,“ informovala Suchánková. Firma chtěla, aby tam místo parku město povolilo výstavbu domů.

Předseda brněnského Družstva Realmaxus Ladislav Čekal, který má podle obchodního rejstříku trvalé bydliště v Tylově ulici v Prostějově, tuto informaci potvrdil. „O změnu územního plánu jsme opravdu požádali, jak to dopadne, uvidíme,“ uvedl Čekal, který k záležitosti odmítl cokoli dalšího říct.

Okrskový park na deseti hektarech mezi stájí Cavalo, říčkou Hloučelou a velkým betonovým sídlištěm Hloučela je plánovaný již od roku 1993.
Realmaxus vlastní v současnosti podle výpisu z katastru nemovitostí v oblasti za stájí Cavallo desetitisíce metrů čtverečních půdy, která je pod ochranou zemědělského půdního fondu a podle územního plánu je určena pro zeleň a sport. Chce na ní stavět a prodat městu ji nehodlá. Město nemá zákonné prostředky, jak firmu donutit k odprodeji.

 

Přečtěte si také: