Odstavné plochy byly téměř půl roku z velké části zabrané společností Manthellan. Ta měla pozemky v nájmu a jejich ohrazení z minulého prosince vysvětlovala archeologickým průzkumem před stavbou obchodního centra. Stále častěji se však nejen na zastupitelstvu objevovaly hlasy, že se musí parkoviště znovu lidem otevřít.

Zesílily pak poté, co radní a následně zastupitelé označili smlouvy s investorem za neplatné. Ve středu pak magistrát oznámil, že parkoviště opět zpřístupní, ve čtvrtek začal konat.

"Místo abychom odstranili skruže jsme se rozhodli k vybudování nového vjezdu a to místo zábradlí. Nebudeme se tak vystavovat právnímu riziku tím, že bychom nějak s betonovými zábranami, cizím majetkem, manipulovali," uvedl náměstek primátorky Zdeněk Fišer. Ve středu dopoledne pak skutečně bylo parkoviště přístupné opět pro řidiče.

Kritika ze strany Manhellanu

Radní však prakticky okamžitě čelili kritice od firmy Manthellan.

"Smlouvy ohledně projektu Galerie Prostějov byly a jsou platné a závazné pro obě strany. Postup paní primátorky je jednoznačně v rozporu se smlouvami a v konečném důsledku znamená pouze další prodlužování realizace projektu. Je s podivem, že město na jedné straně za nájem pozemků inkasuje nájemné a zároveň tvrdí, že nájemní smlouva je neplatná," přeposlal stanovisko vedení společnosti její mluvčí Juraj Aláč.

V něm se dále management vyjadřuje k načasování události.

"Jediné logické vysvětlení postupu paní primátorky je to, že uvolnění plochy zjevně souvisí s komunálními volbami, které se budou konat na podzim," stojí ve vyjádření.

Co na to pozice?

Pochvaly se pak vedení města dočkalo jen částečně.

"Je to skvělá zpráva, jsem za ni rád. Bylo to správné rozhodnutí," kvituje otevření parkoviště opoziční zastupitel Jan Navrátil.

Jeho kolega Aleš Matyášek však poukazuje na fakt, že opozice už dříve vyzývala vedená města ke konání.

"Parkoviště mohlo sloužit veřejnosti nejen o měsíc dříve, ale pokud by Rada města Prostějova plnila své povinnosti vůči správě majetku města, tak již od samého začátku roku," dodává v tiskové zprávě stínová rada města, jíž je Matyášek členem.

Radní určité váhání nad tím, zda parkoviště zprovoznit, vysvětlovali možným rizikem soudního sporu. Betonové zátarasy jsou totiž majetkem firmy.

Budeme se bránit, zní z firmy

Nakonec však právní kancelář Ritter-Šťastný zpřístupnění doporučila. Magistrát následně oddělal část zábradlí, nově tak je možné opět v Komenského ulici najít místo k parkování. Je ovšem možné, že ne nadlouho. Společnost Manthellan se totiž tomuto postupu chce bránit.

"Tento stav je pro nás nepřijatelný a budeme se proti němu bránit právní cestou," oznámil Juraj Aláč.

Nicméně ani rada města není v názoru na smlouvy města s firmou řešící výstavbu Galerie Prostějov, jednotná. Jako platné je totiž stále vnímá náměstek primátorky Jiří Pospíšil.

"Dokud soud neřekne jinak, platné jsou," vyjádřil se k nim opakovaně. K nynějšímu posunu v kauze Manthellan se vyjadřovat odmítl s tím, že byl na dovolené.