„Jinde je běžné, že invalidé s označeným autem na parkovištích neplatí. Nikdy jsem například neplatil v Olomouci či v Přerově, kam jezdím poměrně často. Nedávno mě na parkovišti ve Školní ulici zaskočili městští policisté, když mi chtěli dát pokutu za to, že nemám parkovací lístek. Vůbec jsem netušil, že u nás musí handicapovaní na vyhrazených místech platit,“ přiznal invalidní důchodce Bohuslav Hájek z Prostějova.

Organizaci prostějovských vozíčkářů se tato situace moc nezamlouvá. „Pro vozíčkáře může být velký problém dostat se k parkovacímu automatu. Ty jsou ve většině případů vysoko, takže sedící člověk na ně nedostane. Většina handicapovaných navíc velmi často jezdí k lékaři a vyřizuje spoustu věcí s tím spojených. Odkázáni jsou jen na důchod, takže platit několikrát týdně dvě hodiny na parkovišti pro ně může být problém. Bylo by dobré, kdyby město od poplatku ustoupilo,“ uvedl funkcionář sdružení prostějovských vozíčkářů Stanislav Brácha.

Prostějovská radnice se na popud Deníku bude podle místostarosty Aloise Mačáka problémem zabývat. „Do této chvíle jsme žádný podnět týkající se parkování invalidů nedostali. Určitě se tím ale budeme zabývat,“ ujistil Mačák.

Představitelé Prostějova se možná nechají inspirovat praxí, která je běžná v jiných městech kraje. „Invalidé jsou u nás od poplatku osvobozeni,“ potvrdil vedoucí odboru dopravy olomouckého magistrátu Lubomír Hopp. Podle Svatopluka Hudečka ze Služeb města Přerova, které mají přerovská parkoviště na starosti, není nikde uvedeno, že invalidé nemusí za parkování platit. Záleží na každém městě, jak se rozhodne. „My bezplatné parkování invalidům už několik let tolerujeme stejně jako v Šumperku,“ dodal Hudeček.

Přečtěte si také:
Bude Prostějov městem bez bariér?