Slavnostní zahájení seuskuteční v pondělí od šesti večerna prostějovském náměstí T. G. Masaryka.

„V šest hodin nastoupí výpravy. Po jejich přivítání se mohou diváci těšit na seskok parašutistů,“ pozval všechny Josef Váňa z marketingové agentury TK Plus, která se postarala o většinu organizačního zajištění.

Závodníci začnou skákat v pondělí ráno.

„Všichni mají nárok na jeden tréninkový seskok. Pokud bude v osm ráno pěkné počasí, skončíme v poledne s tréninkovými seskoky a do čtyř hodin budou mít všichni jedno kolo hotové,“ ozřejmil předseda organizačního výboru i prostějovského aeroklubu Falcon Air Miloš Sklenka.

Finále pořadatelé naplánovali na sobotu

„Prioritou je doskákat soutěž. Pokud bude hrozit špatné počasí, můžeme doskákat třeba v pátek,“ doplnil.

Všech dvě stě sedmdesát závodníků a šedesátičlenný doprovod, tvořený trenéry, maséry či fyzioterapeuty, ubytovali pořadatelé v Prostějově.

„Pomohlo nám město i kraj a my to vracíme tím, že všechny tržby děláme v regionu,“ vyjádřil se Sklenka. Doplnil, že na organizaci se podílí i studenti středních a vysokých škol, například olomoucké fakulty tělesné kultury.

Toto mistrovství se výrazně liší od světového šampionátu v individuální akrobacii a přesnosti přistání, kdy se z kilometrové výšky dopadá na kruh.

Akrobati létají na vysokorychlostních padácích close zoom_in

„Nám se všechno odehrává ve vzduchu. Atraktivní také je, že všichni přistávají na vysokorychlostních padácích,“ vysvětlil Sklenka.

Do čtyřkilometrové výšky vynesou závodníky tři letouny L 410.

„Čtvrtý máme v záloze, kdyby se něco stalo. Prakticky každých pět minut uvidíme seskok. Od neděle tady bude velkoplošná obrazovka o ploše dvacet čtyři metrů, na které budeme promítat hodnocení rozhodčích i záběry z areálu,“ poukázal Sklenka.

Celý areál se navíc podařilo pokrýt wi-fi signálem, a proto budou všechny výsledky přenášeny elektronicky.

Závodů se zúčastní celkem devatenáct družstev z Evropy včetně Izraele, zpoza Atlantiku navíc dorazili reprezentanti Spojených států. Favority si Sklenka netroufá odhadnout.

Mezi nejlepší patříKypřané a Belgičané

„Belgie je vynikající, Kypr taky, Finsko, Francie super, Německo, Rusko, Velká Británie,“ vyjmenoval.

Za úspěch domácí reprezentace by považoval umístění v horní polovině výsledkového pořadí. Všechny disciplíny jsou desetikolové a do každé z nich mohly státy nominovat maximálně čtyři týmy.

JIŘÍ MOŽNÝ