,,Tohle je teprve druhý ročník. Loni, když to začalo, jsme vůbec nevěděli, do čeho jdeme. Osvědčilo se to tedy a uvidíme, jak to bude vypadat dnes. Jinak počasí nám zatím vyšlo," řekl ještě před začátkem klání starosta obce Radomír Novák.

 Do soutěže, která přilákala stovky diváků, se nakonec přihlásily tři týmy čítající dohromady dvanáct soutěžících.

Skřivani, Motorkáři a Hasiči zahájili Neckyádu přehlídkou svých plavidel a schopnosti je řídit.

Motorkáři s Hasiči si vyzkoušeli i souboj ve stylu rytířských turnajů s dřevci. Střet dopadl nerozhodně, jak posádka vodního kola, tak posádka hasičského automobilu Škoda MB dokončily první část programu bez pádu do rybníka.

Těch však během dne nebylo málo. Soutěžící a diváci se totiž mohli těšit i na jízdu trakařem po improvizované lávce na hladině rybníka nebo na závody v neckách.

Na kole po lávce

Asi nejvíce veselí a povzbuzování od diváků však vyvolala v pořadí třetí disciplína. Soutěžící měli ukázat svůj um v jízdě na kole a po úzké lávce přejet více než půlku rybníka. Většina závodníků se však tak daleko nedostala a dopřála si koupel už po jednom či dvou metrech.

Jedním z nich byl také Petr Navrátil z týmu Motorkářů.

,,Skončili jsme brzy, ale ten minulý ročník to bylo ještě dřív, takže zlepšení tu určitě je. Myslím si, že u všech členů to bylo docela dobré. A koupel byla příjemná," řekl sušící se závodník krátce po jednom z pádů do hlubin rybníka.

Kromě netradičních vodních sportů si diváci mohli dopřát také pohled například na modely vrtulníků, stroje, které poháněla i zmenšenina turbíny, jenž se používá v klasických letadlech. Terénní auta na dálkové ovládání si pak nadšenci a děti mohli vyzkoušet řídit. Po čtvrt hodině však pozornost diváků opět upoutaly krkolomné sportovní výkony nad vodou i pod ní.

,,Voda byla trošku studená. Ale byla velká účast, přijelo hodně lidí. Dnes je tady asi nejvíce lidí z akcí, které pořádáme. Hodně jich bylo celkově z Konicka, z Hvozdu jsem tady třeba potkala spoustu známých. Současně bývá v Seči pivní pětiboj a díky tomu jsme si mysleli, že tu moc lidí nebude. I tak je zde ale hodně lidí," zamyslela se nad loňským i letošním ročníkem místostarostka Brodku Pavla Freharová.

Autor: Michal Sobecký