„Nechtěli jsme se dívat na větrnou elektrárnu. Investora jsme kvůli tomu v našem katastru odmítli. Bohužel jej vyslyšeli v sousedním v Rozstání,“ vrtěl hlavou prošedivělý muž. Redaktoři Prostějovského deníku jej včera kolem poledne zastihli, jak v garáži vily na okraji Kulířova chystal auto k výjezdu.

„Jsem veterinář, nemám mnoho času,“ omlouval se.

Kouzlo krajiny je pryč

Na větrnících mu vadí, že hyzdí krajinný ráz.

„Jsem myslivec. Jednou jsem z posedu u Žárovic pozoroval vrcholky stromů. Najednou se nad nimi vynořila obrovská lopatka větrné elektrárny. Kouzlo krajiny okamžitě zmizelo,“ řekl. Teď se na elektrárnu dívá z okna. Odrazuje prý zájemce o koupi vesnických nemovitostí. „Lidé z Brna se u nás často ptají po bydlení. Jakmile uvidí elektrárnu, seberou se a zmizí,“ dodal.

Přes cestu, naproti veterinářově vile, hrabala ve sněhové přeháňce opadané listí tmavovlasá žena. „V Rozstání věděli, že elektrárnu u nás nechceme. Přesto ji nedali někam na druhou stranu, ale směrem k nám,“ stýskala si.

Starostka Kulířova Viera Čechová tvrdí, že usedlíci, z nichž většina je v seniorském věku, odmítají nejen pohled na elektrárnu, ale obávají se i hukotu z lopatek.

Obyvatel Rozstání: Na podobné stavby jsme zvyklí

Obyvatelé Rozstání berou stavbu větrníku jako atrakci. „V neděli zkoušeli připevňovat další lopatku. Nějak jim to nevyšlo. Teď se tam neděje nic,“ smál se z okna domu na konci vesnice penzista ve svetru.

Pohled na větrník mu nevadí stejně jako dalšímu seniorovi, který žije v Rozstání kousek od zastávky. „Na takové stavby jsme zvyklí,“ usmíval se a ukazoval směrem k vysílači, který se kousek od městyse tyčí od roku 1957.

Starosta Rozstání Jiří Szymsza ubezpečuje, že kvůli zamýšlené stavbě větrníku nedostal od místních ani jedinou oficiální stížnost. „Snad je to tím, že jsme s investorem podepsali smlouvu o spolupráci už před pěti lety a všechny otázky kolem zařízení pak lidem náležitě vysvětlovali,“ mí­ní.

Fungovat bude zatím ve zkušebním provozu

„Investor teď řeší nějaké drobné technické problémy. Elektrárna začne sloužit za jeden, dva měsíce. Po celý příští rok pak bude ve zkušebním provozu,“ zmínil se Szymsza.

Zařízení přinese do obecní pokladny stovky tisíc korun ročně. „Bude na zastupitelích, jak peníze využijí. Nabízí se obnova obce. Osobně navrhuji, aby posloužily i jednotlivým domácnostem jako kompenzace části nákladů vynaložených na poplatky za energie,“ řekl již dříve starosta. Včera poznamenal, že peníze by mohly snížit například poplatky za odpad. „Vše projednáme za rok,“ slíbil.

Proč větrník vyrostl právě u Kulířova?

„Lokalitu jsme zvolili kvůli energetickým sítím. Jinde elektrárna stát nemohla,“ reagoval starosta Rozstání.

Elektrárnu u Rozstání staví brněnská společnost Eldaco.

„Názor na to, kam se větrná elektrárna hodí, a kam ne, může být značně individuální. Chci ale zdůraznit, že stavba u Rozstání získala jak kladné vyjádření v rámci posuzování jejího vlivu na životní prostředí, tak souhlasné stanovisko v oblasti krajinného rázu,“ prohlásil projektový manažer firmy Milan Vystrčil.

Místopředseda předsednictva České společnosti pro větrnou energii Pavel Prchal připouští, že obrovité stavby mění krajinný ráz. „Pokud by ale byly jen o polovinu menší, vyrobily by jen pětinu energie a jejich výstavba by nebyla ekonomická,“ objasnil.

Na Prostějovsku momentálně vyrábějí energii čtyři větrníky. Dva stojí v Protivanově, jeden v Drahanech, další v Brodku u Konice. (rh)

Stavba elektrárny OBRAZEM

#nahled|https://g.denik.cz/59/ce/vetrna_elektrarna_vetrnik_rozstani_220111206_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/59/ce/vetrna_elektrarna_vetrnik_rozstani_220111206.jpg|Stavba větrné elektrárny u Rozstání#
#nahled|https://g.denik.cz/59/ce/vetrna_elektrarna_vetrnik_rozstani_2720111206_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/59/ce/vetrna_elektrarna_vetrnik_rozstani_2720111206.jpg|Stavba větrné elektrárny u Rozstání#
#nahled|https://g.denik.cz/59/ce/vetrna_elektrarna_vetrnik_rozstani_1420111206_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/59/ce/vetrna_elektrarna_vetrnik_rozstani_1420111206.jpg|Stavba větrné elektrárny u Rozstání#
#nahled|https://g.denik.cz/59/ce/vetrna_elektrarna_vetrnik_rozstani_2820111206_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/59/ce/vetrna_elektrarna_vetrnik_rozstani_2820111206.jpg|Stavba větrné elektrárny u Rozstání#
#nahled|https://g.denik.cz/59/ce/vetrna_elektrarna_vetrnik_rozstani_2520111206_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/59/ce/vetrna_elektrarna_vetrnik_rozstani_2520111206.jpg|Stavba větrné elektrárny u Rozstání#