Kočáry táhnou, ne však samy

Rozhledna na Kosíři ještě své návštěvníky nemá spočítaná, pod kopcem už ale mají jasno.

„Tato sezóna byla docela dobrá, ještě ale nemáme úplně přesná čísla. Můžu ale potvrdit, že návštěvníků pozvolna přibývá. Měli jsme navíc velkou účast na Josefkolu, přestože byly tropy," hodnotí uplynulý rok Václav Obr, ředitel Muzea historických kočárů v Čechách pod Kosířem.

Kočáry se letos nevystavovaly jen v Čechách, ale také na Pražském hradě, kde se slávy dočkal biskupský kočár z přelomu osmnáctého a devatenáctého století.

Turisté však o další akce nepřijdou ani během podzimu. Muzeum pro ně navíc zůstane otevřené.

„Pokud by se našel zájemce o prohlídku v prosinci či lednu, stačí zavolat. Navíc toho tu ještě do konce roku bude hodně ke shlédnutí. Na 23. listopadu plánujeme do zámeckého parku rekonstrukci bitvy z doby napoleonských válek. Ještě letos k tomu stihneme dva koncerty a když se poštěstí, tak třeba i jízdu v historických saních," říká Václav Obr a dodává, že příští rok čekají muzeum změny.

„Zadní sál bude sloužit tematickým výstavám, které se budou obměňovat," uzavřel.

Dobrá sezóna, mohlo být však líp, říkají na zámku

Tři prohlídkové trasy, druhým rokem zpřístupněná dvě nejvyšší patra zámku s půdou a řada kulturních akcí včetně divadelního představení pod širým nebem. Tak se dá v krátkosti popsat uplynulá turistická sezóna na Plumlovském zámku.

Zdejší kastelán Pavel Zástěra se však netají tím, že mohlo být i lépe.

„Nemůžeme si stěžovat na nezájem, letos přišlo o něco více návštěvníků, než loni. Čekal jsem to ovšem ještě lepší vzhledem k tomu, že se otevřela nedaleká Plumlovská přehrada," říká kastelán zámku, který v minulém roce navštívilo zhruba patnáct tisíc turistů.

Ani v Plumlově však po konci hlavní sezóny na zámku nelení a připravují další akce.

„Dva víkendy v říjnu a dva v listopadu ještě budou noční prohlídky. Nejbližší akce pak máme tuto sobotu. V pět hodin opět otevíráme pamětní síň malíře Aloise Doležela, který byl velmi známý mezi světovými válkami. Ve stejný den o hodinu později nám také na zámku začíná klavírní koncert Barbory Halouzkové," upozorňuje na nejbližší program zámku Pavel Zástěra.

V Konici se pokusí o Guinessovu knihu rekordů

„Celkově nás navštívilo trochu méně lidí, než za stejnou dobu loni. Možná je to i tím, že loni jsme slavnostně otevírali výstavu seker a byl tedy vyšší zájem turistů," říká Radka Lexmanová z konického zámku s tím, že loni prohlídkovou trasu, zahrnující například výstavu rádií a gramofonů, obřadní síň či městskou galerii, navštívilo asi tisíc lidí. Zároveň ale dodává, že příští rok by mohl mít zámek jedno lákadlo v záloze.

„Se sekerami se pokusíme dostat do Guinessovy knihy rekordů. Uvidíme, jestli to půjde," říká Radka Lexmanová o zámku pyšnící se největší sbírkou seker v zemi.

Autor: Michal Sobecký